Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Verbit
1.
2.
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Verbi

  1. tulla pimeäksi

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenspimenenYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenspimenet
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenspimeneeMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenspimenemme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenspimenetteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenspimenevät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektipimeninYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektipimenit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektipimeniMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektipimenimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektipimenitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektipimenivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenspimenisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenspimenisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenspimenisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenspimenisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenspimenisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenspimenisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenspimeneYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenspimetköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenspimetkäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenspimetkää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenspimetköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenspimennen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenspimennetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenspimennee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenspimennemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenspimennette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenspimennevät