| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | imelöitän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | imelöität |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | imelöitämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | imelöitätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | imelöittävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | imelöitin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | imelöitit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | imelöitti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | imelöitimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | imelöititte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | imelöittivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | imelöittäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | imelöittäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | imelöittäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | imelöittäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | imelöittäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | imelöittäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | imelöitä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | imelöittäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | imelöittäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | imelöittäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | imelöittäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | imelöittänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | imelöittänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | imelöittänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | imelöittänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | imelöittänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | imelöittänevät |