| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | hyydän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | hyydät |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | hyydämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | hyydätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | hyytävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | hyydin |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | hyysin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | hyydit |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | hyysit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | hyyti |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | hyysi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | hyydimme |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | hyysimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | hyyditte |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | hyysitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | hyytivät |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | hyysivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | hyytäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | hyytäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | hyytäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | hyytäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | hyytäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | hyytäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | hyydä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | hyytäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | hyytäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | hyytäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | hyytäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | hyytänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | hyytänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | hyytänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | hyytänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | hyytänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | hyytänevät |