| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | lasitun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | lasitut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | lasittuu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | lasitumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | lasitutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | lasittuvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | lasituin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | lasituit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | lasittui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | lasituimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | lasituitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | lasittuivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | lasittuisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | lasittuisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | lasittuisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | lasittuisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | lasittuisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | lasittuisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | lasitu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | lasittukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | lasittukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | lasittukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | lasittukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | lasittunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | lasittunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | lasittunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | lasittunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | lasittunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | lasittunevat | | |