| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | puhekieli | |
| 2. | puhekieli, lääketiede | |
| Monikko | oharit | Genetiivi | oharin |
| Monikon genetiivi | oharien | Monikon genetiivi | ohareiden |
| Monikon genetiivi | ohareitten | Partitiivi | oharia |
| Monikon partitiivi | ohareita | Monikon partitiivi | ohareja |
| Inessiivi | oharissa | Monikon inessiivi | ohareissa |
| Elatiivi | oharista | Monikon elatiivi | ohareista |
| Illatiivi | ohariin | Monikon illatiivi | ohareihin |
| Adessiivi | oharilla | Monikon adessiivi | ohareilla |
| Ablatiivi | oharilta | Monikon ablatiivi | ohareilta |
| Allatiivi | oharille | Monikon allatiivi | ohareille |
| Essiivi | oharina | Monikon essiivi | ohareina |
| Translatiivi | ohariksi | Monikon translatiivi | ohareiksi |
| Monikon instruktiivi | oharein | Abessiivi | oharitta |
| Monikon abessiivi | ohareitta | Monikon akkusatiivi | oharit |