| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | arkikielessä | ||
| Monikko | rassit | Genetiivi | rassin |
| Monikon genetiivi | rassien | Partitiivi | rassia |
| Monikon partitiivi | rasseja | Inessiivi | rassissa |
| Monikon inessiivi | rasseissa | Elatiivi | rassista |
| Monikon elatiivi | rasseista | Illatiivi | rassiin |
| Monikon illatiivi | rasseihin | Adessiivi | rassilla |
| Monikon adessiivi | rasseilla | Ablatiivi | rassilta |
| Monikon ablatiivi | rasseilta | Allatiivi | rassille |
| Monikon allatiivi | rasseille | Essiivi | rassina |
| Monikon essiivi | rasseina | Translatiivi | rassiksi |
| Monikon translatiivi | rasseiksi | Monikon instruktiivi | rassein |
| Abessiivi | rassitta | Monikon abessiivi | rasseitta |
| Monikon akkusatiivi | rassit |