| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | katraat | Genetiivi | katraan |
| Monikon genetiivi | katraiden | Monikon genetiivi | katraitten |
| Partitiivi | katrasta | Monikon partitiivi | katraita |
| Inessiivi | katraassa | Monikon inessiivi | katraissa |
| Elatiivi | katraasta | Monikon elatiivi | katraista |
| Illatiivi | katraaseen | Monikon illatiivi | katraisiin |
| Adessiivi | katraalla | Monikon adessiivi | katrailla |
| Ablatiivi | katraalta | Monikon ablatiivi | katrailta |
| Allatiivi | katraalle | Monikon allatiivi | katraille |
| Essiivi | katraana | Monikon essiivi | katraina |
| Translatiivi | katraaksi | Monikon translatiivi | katraiksi |
| Monikon instruktiivi | katrain | Abessiivi | katraatta |
| Monikon abessiivi | katraitta | Monikon akkusatiivi | katraat |