| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Verbit | |||
| 1. | |||
| 2. | |||
| 3. | |||
| 4. | psykiatria | ||
| 5. | |||
| 6. | |||
| 7. | |||
| 8. | |||
| 9. | |||
| 10. | |||
| 11. | vanhahtava | ||
| 12. | |||
| 13. | kuvaannollinen | ||
| 14. | |||
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tukahdutan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | tukahdutat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tukahdutamme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | tukahdutatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | tukahduttavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tukahdutin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tukahdutit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tukahdutti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tukahdutimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tukahdutitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tukahduttivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | tukahduttaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | tukahduttaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | tukahduttaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | tukahduttaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | tukahduttaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | tukahduttaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | tukahduta |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | tukahduttakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | tukahduttakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | tukahduttakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | tukahduttakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | tukahduttanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | tukahduttanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | tukahduttanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | tukahduttanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | tukahduttanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | tukahduttanevat |