| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Verbit | ||
| 1. | matematiikka | |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | linearisoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | linearisoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | linearisoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | linearisoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | linearisoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | linearisoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | linearisoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | linearisoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | linearisoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | linearisoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | linearisoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | linearisoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | linearisoisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | linearisoisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | linearisoisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | linearisoisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | linearisoisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | linearisoisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | linearisoi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | linearisoikoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | linearisoikaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | linearisoikaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | linearisoikoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | linearisoinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | linearisoinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | linearisoinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | linearisoinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | linearisoinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | linearisoinevat |