| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | puhekieli, slangi | |
| 2. | puhekieli | |
| Monikko | itsarit | Genetiivi | itsarin |
| Monikon genetiivi | itsarien | Monikon genetiivi | itsareiden |
| Monikon genetiivi | itsareitten | Partitiivi | itsaria |
| Monikon partitiivi | itsareita | Monikon partitiivi | itsareja |
| Inessiivi | itsarissa | Monikon inessiivi | itsareissa |
| Elatiivi | itsarista | Monikon elatiivi | itsareista |
| Illatiivi | itsariin | Monikon illatiivi | itsareihin |
| Adessiivi | itsarilla | Monikon adessiivi | itsareilla |
| Ablatiivi | itsarilta | Monikon ablatiivi | itsareilta |
| Allatiivi | itsarille | Monikon allatiivi | itsareille |
| Essiivi | itsarina | Monikon essiivi | itsareina |
| Translatiivi | itsariksi | Monikon translatiivi | itsareiksi |
| Monikon instruktiivi | itsarein | Abessiivi | itsaritta |
| Monikon abessiivi | itsareitta | Monikon akkusatiivi | itsarit |