| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | voihkeet | Genetiivi | voihkeen |
| Monikon genetiivi | voihkeiden | Monikon genetiivi | voihkeitten |
| Partitiivi | voihketta | Monikon partitiivi | voihkeita |
| Inessiivi | voihkeessa | Monikon inessiivi | voihkeissa |
| Elatiivi | voihkeesta | Monikon elatiivi | voihkeista |
| Illatiivi | voihkeeseen | Monikon illatiivi | voihkeisiin |
| Monikon illatiivi | voihkeihin | Adessiivi | voihkeella |
| Monikon adessiivi | voihkeilla | Ablatiivi | voihkeelta |
| Monikon ablatiivi | voihkeilta | Allatiivi | voihkeelle |
| Monikon allatiivi | voihkeille | Essiivi | voihkeena |
| Monikon essiivi | voihkeina | Translatiivi | voihkeeksi |
| Monikon translatiivi | voihkeiksi | Monikon instruktiivi | voihkein |
| Abessiivi | voihkeetta | Monikon abessiivi | voihkeitta |
| Monikon akkusatiivi | voihkeet |