Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /ˈʋoihke(ʔ)/
KäännösÄäninäyte
Substantiivit
1.
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkovoihkeetGenetiivivoihkeen
Monikon genetiivivoihkeidenMonikon genetiivivoihkeitten
PartitiivivoihkettaMonikon partitiivivoihkeita
InessiivivoihkeessaMonikon inessiivivoihkeissa
ElatiivivoihkeestaMonikon elatiivivoihkeista
IllatiivivoihkeeseenMonikon illatiivivoihkeisiin
Monikon illatiivivoihkeihinAdessiivivoihkeella
Monikon adessiivivoihkeillaAblatiivivoihkeelta
Monikon ablatiivivoihkeiltaAllatiivivoihkeelle
Monikon allatiivivoihkeilleEssiivivoihkeena
Monikon essiivivoihkeinaTranslatiivivoihkeeksi
Monikon translatiivivoihkeiksiMonikon instruktiivivoihkein
AbessiivivoihkeettaMonikon abessiivivoihkeitta
Monikon akkusatiivivoihkeet

Luokat