| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | fysiologia, harvinainen | |
| 2. | fysiologia, harvinainen | |
| 3. | fysiologia, harvinainen | |
| Monikko | klimakteriumit | Genetiivi | klimakteriumin |
| Monikon genetiivi | klimakteriumien | Partitiivi | klimakteriumia |
| Monikon partitiivi | klimakteriumeja | Inessiivi | klimakteriumissa |
| Monikon inessiivi | klimakteriumeissa | Elatiivi | klimakteriumista |
| Monikon elatiivi | klimakteriumeista | Illatiivi | klimakteriumiin |
| Monikon illatiivi | klimakteriumeihin | Adessiivi | klimakteriumilla |
| Monikon adessiivi | klimakteriumeilla | Ablatiivi | klimakteriumilta |
| Monikon ablatiivi | klimakteriumeilta | Allatiivi | klimakteriumille |
| Monikon allatiivi | klimakteriumeille | Essiivi | klimakteriumina |
| Monikon essiivi | klimakteriumeina | Translatiivi | klimakteriumiksi |
| Monikon translatiivi | klimakteriumeiksi | Monikon instruktiivi | klimakteriumein |
| Abessiivi | klimakteriumitta | Monikon abessiivi | klimakteriumeitta |
| Monikon akkusatiivi | klimakteriumit |