| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | slot |
| ruotsi | spår |
| Monikko | hahlot | Genetiivi | hahlon |
| Monikon genetiivi | hahlojen | Partitiivi | hahloa |
| Monikon partitiivi | hahloja | Inessiivi | hahlossa |
| Monikon inessiivi | hahloissa | Elatiivi | hahlosta |
| Monikon elatiivi | hahloista | Illatiivi | hahloon |
| Monikon illatiivi | hahloihin | Adessiivi | hahlolla |
| Monikon adessiivi | hahloilla | Ablatiivi | hahlolta |
| Monikon ablatiivi | hahloilta | Allatiivi | hahlolle |
| Monikon allatiivi | hahloille | Essiivi | hahlona |
| Monikon essiivi | hahloina | Translatiivi | hahloksi |
| Monikon translatiivi | hahloiksi | Monikon instruktiivi | hahloin |
| Abessiivi | hahlotta | Monikon abessiivi | hahloitta |
| Monikon akkusatiivi | hahlot |