| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | tsintsillahiiret | Genetiivi | tsintsillahiiren |
| Monikon genetiivi | tsintsillahiirien | Monikon genetiivi | tsintsillahiirten |
| Partitiivi | tsintsillahiirtä | Monikon partitiivi | tsintsillahiiriä |
| Inessiivi | tsintsillahiiressä | Monikon inessiivi | tsintsillahiirissä |
| Elatiivi | tsintsillahiirestä | Monikon elatiivi | tsintsillahiiristä |
| Illatiivi | tsintsillahiireen | Monikon illatiivi | tsintsillahiiriin |
| Adessiivi | tsintsillahiirellä | Monikon adessiivi | tsintsillahiirillä |
| Ablatiivi | tsintsillahiireltä | Monikon ablatiivi | tsintsillahiiriltä |
| Allatiivi | tsintsillahiirelle | Monikon allatiivi | tsintsillahiirille |
| Essiivi | tsintsillahiirenä | Monikon essiivi | tsintsillahiirinä |
| Translatiivi | tsintsillahiireksi | Monikon translatiivi | tsintsillahiiriksi |
| Monikon instruktiivi | tsintsillahiirin | Abessiivi | tsintsillahiirettä |
| Monikon abessiivi | tsintsillahiirittä | Monikon akkusatiivi | tsintsillahiiret |