| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | tsagutit | Genetiivi | tsagutin |
| Monikon genetiivi | tsagutien | Partitiivi | tsagutia |
| Monikon partitiivi | tsaguteja | Inessiivi | tsagutissa |
| Monikon inessiivi | tsaguteissa | Elatiivi | tsagutista |
| Monikon elatiivi | tsaguteista | Illatiivi | tsagutiin |
| Monikon illatiivi | tsaguteihin | Adessiivi | tsagutilla |
| Monikon adessiivi | tsaguteilla | Ablatiivi | tsagutilta |
| Monikon ablatiivi | tsaguteilta | Allatiivi | tsagutille |
| Monikon allatiivi | tsaguteille | Essiivi | tsagutina |
| Monikon essiivi | tsaguteina | Translatiivi | tsagutiksi |
| Monikon translatiivi | tsaguteiksi | Monikon instruktiivi | tsagutein |
| Abessiivi | tsagutitta | Monikon abessiivi | tsaguteitta |
| Monikon akkusatiivi | tsagutit |