| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | vimmaisat | Monikko | vimmaisani |
| Monikko | vimmaisasi | Monikko | vimmaisamme |
| Monikko | vimmaisanne | Monikko | vimmaisansa |
| Genetiivi | vimmaisan | Genetiivi | vimmaisani |
| Genetiivi | vimmaisasi | Genetiivi | vimmaisamme |
| Genetiivi | vimmaisanne | Genetiivi | vimmaisansa |
| Monikon genetiivi | vimmaisien | Monikon genetiivi | vimmaisieni |
| Monikon genetiivi | vimmaisiesi | Monikon genetiivi | vimmaisiemme |
| Monikon genetiivi | vimmaisienne | Monikon genetiivi | vimmaisiensa |
| Partitiivi | vimmaisaa | Partitiivi | vimmaisaani |
| Partitiivi | vimmaisaasi | Partitiivi | vimmaisaamme |
| Partitiivi | vimmaisaanne | Partitiivi | vimmaisaansa |
| Monikon partitiivi | vimmaisia | Monikon partitiivi | vimmaisiani |
| Monikon partitiivi | vimmaisiasi | Monikon partitiivi | vimmaisiamme |
| Monikon partitiivi | vimmaisianne | Monikon partitiivi | vimmaisiaan |
| Monikon partitiivi | vimmaisiansa | Inessiivi | vimmaisassa |
| Inessiivi | vimmaisassani | Inessiivi | vimmaisassasi |
| Inessiivi | vimmaisassamme | Inessiivi | vimmaisassanne |
| Inessiivi | vimmaisassaan | Inessiivi | vimmaisassansa |
| Monikon inessiivi | vimmaisissa | Monikon inessiivi | vimmaisissani |
| Monikon inessiivi | vimmaisissasi | Monikon inessiivi | vimmaisissamme |
| Monikon inessiivi | vimmaisissanne | Monikon inessiivi | vimmaisissaan |
| Monikon inessiivi | vimmaisissansa | Elatiivi | vimmaisasta |
| Elatiivi | vimmaisastani | Elatiivi | vimmaisastasi |
| Elatiivi | vimmaisastamme | Elatiivi | vimmaisastanne |
| Elatiivi | vimmaisastaan | Elatiivi | vimmaisastansa |
| Monikon elatiivi | vimmaisista | Monikon elatiivi | vimmaisistani |
| Monikon elatiivi | vimmaisistasi | Monikon elatiivi | vimmaisistamme |
| Monikon elatiivi | vimmaisistanne | Monikon elatiivi | vimmaisistaan |
| Monikon elatiivi | vimmaisistansa | Illatiivi | vimmaisaan |
| Illatiivi | vimmaisaani | Illatiivi | vimmaisaasi |
| Illatiivi | vimmaisaamme | Illatiivi | vimmaisaanne |
| Illatiivi | vimmaisaansa | Monikon illatiivi | vimmaisiin |
| Monikon illatiivi | vimmaisiini | Monikon illatiivi | vimmaisiisi |
| Monikon illatiivi | vimmaisiimme | Monikon illatiivi | vimmaisiinne |
| Monikon illatiivi | vimmaisiinsa | Adessiivi | vimmaisalla |
| Adessiivi | vimmaisallani | Adessiivi | vimmaisallasi |
| Adessiivi | vimmaisallamme | Adessiivi | vimmaisallanne |
| Adessiivi | vimmaisallaan | Adessiivi | vimmaisallansa |
| Monikon adessiivi | vimmaisilla | Monikon adessiivi | vimmaisillani |
| Monikon adessiivi | vimmaisillasi | Monikon adessiivi | vimmaisillamme |
| Monikon adessiivi | vimmaisillanne | Monikon adessiivi | vimmaisillaan |
| Monikon adessiivi | vimmaisillansa | Ablatiivi | vimmaisalta |
| Ablatiivi | vimmaisaltani | Ablatiivi | vimmaisaltasi |
| Ablatiivi | vimmaisaltamme | Ablatiivi | vimmaisaltanne |
| Ablatiivi | vimmaisaltaan | Ablatiivi | vimmaisaltansa |
| Monikon ablatiivi | vimmaisilta | Monikon ablatiivi | vimmaisiltani |
| Monikon ablatiivi | vimmaisiltasi | Monikon ablatiivi | vimmaisiltamme |
| Monikon ablatiivi | vimmaisiltanne | Monikon ablatiivi | vimmaisiltaan |
| Monikon ablatiivi | vimmaisiltansa | Allatiivi | vimmaisalle |
| Allatiivi | vimmaisalleni | Allatiivi | vimmaisallesi |
| Allatiivi | vimmaisallemme | Allatiivi | vimmaisallenne |
| Allatiivi | vimmaisalleen | Allatiivi | vimmaisallensa |
| Monikon allatiivi | vimmaisille | Monikon allatiivi | vimmaisilleni |
| Monikon allatiivi | vimmaisillesi | Monikon allatiivi | vimmaisillemme |
| Monikon allatiivi | vimmaisillenne | Monikon allatiivi | vimmaisilleen |
| Monikon allatiivi | vimmaisillensa | Essiivi | vimmaisana |
| Essiivi | vimmaisanani | Essiivi | vimmaisanasi |
| Essiivi | vimmaisanamme | Essiivi | vimmaisananne |
| Essiivi | vimmaisanaan | Essiivi | vimmaisanansa |
| Monikon essiivi | vimmaisina | Monikon essiivi | vimmaisinani |
| Monikon essiivi | vimmaisinasi | Monikon essiivi | vimmaisinamme |
| Monikon essiivi | vimmaisinanne | Monikon essiivi | vimmaisinaan |
| Monikon essiivi | vimmaisinansa | Translatiivi | vimmaisaksi |
| Translatiivi | vimmaisakseni | Translatiivi | vimmaisaksesi |
| Translatiivi | vimmaisaksemme | Translatiivi | vimmaisaksenne |
| Translatiivi | vimmaisakseen | Translatiivi | vimmaisaksensa |
| Monikon translatiivi | vimmaisiksi | Monikon translatiivi | vimmaisikseni |
| Monikon translatiivi | vimmaisiksesi | Monikon translatiivi | vimmaisiksemme |
| Monikon translatiivi | vimmaisiksenne | Monikon translatiivi | vimmaisikseen |
| Monikon translatiivi | vimmaisiksensa | Monikon instruktiivi | vimmaisin |
| Abessiivi | vimmaisatta | Abessiivi | vimmaisattani |
| Abessiivi | vimmaisattasi | Abessiivi | vimmaisattamme |
| Abessiivi | vimmaisattanne | Abessiivi | vimmaisattaan |
| Abessiivi | vimmaisattansa | Monikon abessiivi | vimmaisitta |
| Monikon abessiivi | vimmaisittani | Monikon abessiivi | vimmaisittasi |
| Monikon abessiivi | vimmaisittamme | Monikon abessiivi | vimmaisittanne |
| Monikon abessiivi | vimmaisittaan | Monikon abessiivi | vimmaisittansa |
| Monikon komitatiivi | vimmaisine | Monikon komitatiivi | vimmaisineni |
| Monikon komitatiivi | vimmaisinesi | Monikon komitatiivi | vimmaisinemme |
| Monikon komitatiivi | vimmaisinenne | Monikon komitatiivi | vimmaisineen |
| Monikon komitatiivi | vimmaisinensa | Komparatiivi | vimmaisampi |
| Superlatiivi | vimmaisin | Monikon akkusatiivi | vimmaisat |
| Monikon akkusatiivi | vimmaisani | Monikon akkusatiivi | vimmaisasi |
| Monikon akkusatiivi | vimmaisamme | Monikon akkusatiivi | vimmaisanne |
| Monikon akkusatiivi | vimmaisansa | Akkusatiivi | vimmaisani |
| Akkusatiivi | vimmaisasi | Akkusatiivi | vimmaisamme |
| Akkusatiivi | vimmaisanne | Akkusatiivi | vimmaisansa |