| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | tehoisat | Monikko | tehoisani |
| Monikko | tehoisasi | Monikko | tehoisamme |
| Monikko | tehoisanne | Monikko | tehoisansa |
| Genetiivi | tehoisan | Genetiivi | tehoisani |
| Genetiivi | tehoisasi | Genetiivi | tehoisamme |
| Genetiivi | tehoisanne | Genetiivi | tehoisansa |
| Monikon genetiivi | tehoisien | Monikon genetiivi | tehoisieni |
| Monikon genetiivi | tehoisiesi | Monikon genetiivi | tehoisiemme |
| Monikon genetiivi | tehoisienne | Monikon genetiivi | tehoisiensa |
| Partitiivi | tehoisaa | Partitiivi | tehoisaani |
| Partitiivi | tehoisaasi | Partitiivi | tehoisaamme |
| Partitiivi | tehoisaanne | Partitiivi | tehoisaansa |
| Monikon partitiivi | tehoisia | Monikon partitiivi | tehoisiani |
| Monikon partitiivi | tehoisiasi | Monikon partitiivi | tehoisiamme |
| Monikon partitiivi | tehoisianne | Monikon partitiivi | tehoisiaan |
| Monikon partitiivi | tehoisiansa | Inessiivi | tehoisassa |
| Inessiivi | tehoisassani | Inessiivi | tehoisassasi |
| Inessiivi | tehoisassamme | Inessiivi | tehoisassanne |
| Inessiivi | tehoisassaan | Inessiivi | tehoisassansa |
| Monikon inessiivi | tehoisissa | Monikon inessiivi | tehoisissani |
| Monikon inessiivi | tehoisissasi | Monikon inessiivi | tehoisissamme |
| Monikon inessiivi | tehoisissanne | Monikon inessiivi | tehoisissaan |
| Monikon inessiivi | tehoisissansa | Elatiivi | tehoisasta |
| Elatiivi | tehoisastani | Elatiivi | tehoisastasi |
| Elatiivi | tehoisastamme | Elatiivi | tehoisastanne |
| Elatiivi | tehoisastaan | Elatiivi | tehoisastansa |
| Monikon elatiivi | tehoisista | Monikon elatiivi | tehoisistani |
| Monikon elatiivi | tehoisistasi | Monikon elatiivi | tehoisistamme |
| Monikon elatiivi | tehoisistanne | Monikon elatiivi | tehoisistaan |
| Monikon elatiivi | tehoisistansa | Illatiivi | tehoisaan |
| Illatiivi | tehoisaani | Illatiivi | tehoisaasi |
| Illatiivi | tehoisaamme | Illatiivi | tehoisaanne |
| Illatiivi | tehoisaansa | Monikon illatiivi | tehoisiin |
| Monikon illatiivi | tehoisiini | Monikon illatiivi | tehoisiisi |
| Monikon illatiivi | tehoisiimme | Monikon illatiivi | tehoisiinne |
| Monikon illatiivi | tehoisiinsa | Adessiivi | tehoisalla |
| Adessiivi | tehoisallani | Adessiivi | tehoisallasi |
| Adessiivi | tehoisallamme | Adessiivi | tehoisallanne |
| Adessiivi | tehoisallaan | Adessiivi | tehoisallansa |
| Monikon adessiivi | tehoisilla | Monikon adessiivi | tehoisillani |
| Monikon adessiivi | tehoisillasi | Monikon adessiivi | tehoisillamme |
| Monikon adessiivi | tehoisillanne | Monikon adessiivi | tehoisillaan |
| Monikon adessiivi | tehoisillansa | Ablatiivi | tehoisalta |
| Ablatiivi | tehoisaltani | Ablatiivi | tehoisaltasi |
| Ablatiivi | tehoisaltamme | Ablatiivi | tehoisaltanne |
| Ablatiivi | tehoisaltaan | Ablatiivi | tehoisaltansa |
| Monikon ablatiivi | tehoisilta | Monikon ablatiivi | tehoisiltani |
| Monikon ablatiivi | tehoisiltasi | Monikon ablatiivi | tehoisiltamme |
| Monikon ablatiivi | tehoisiltanne | Monikon ablatiivi | tehoisiltaan |
| Monikon ablatiivi | tehoisiltansa | Allatiivi | tehoisalle |
| Allatiivi | tehoisalleni | Allatiivi | tehoisallesi |
| Allatiivi | tehoisallemme | Allatiivi | tehoisallenne |
| Allatiivi | tehoisalleen | Allatiivi | tehoisallensa |
| Monikon allatiivi | tehoisille | Monikon allatiivi | tehoisilleni |
| Monikon allatiivi | tehoisillesi | Monikon allatiivi | tehoisillemme |
| Monikon allatiivi | tehoisillenne | Monikon allatiivi | tehoisilleen |
| Monikon allatiivi | tehoisillensa | Essiivi | tehoisana |
| Essiivi | tehoisanani | Essiivi | tehoisanasi |
| Essiivi | tehoisanamme | Essiivi | tehoisananne |
| Essiivi | tehoisanaan | Essiivi | tehoisanansa |
| Monikon essiivi | tehoisina | Monikon essiivi | tehoisinani |
| Monikon essiivi | tehoisinasi | Monikon essiivi | tehoisinamme |
| Monikon essiivi | tehoisinanne | Monikon essiivi | tehoisinaan |
| Monikon essiivi | tehoisinansa | Translatiivi | tehoisaksi |
| Translatiivi | tehoisakseni | Translatiivi | tehoisaksesi |
| Translatiivi | tehoisaksemme | Translatiivi | tehoisaksenne |
| Translatiivi | tehoisakseen | Translatiivi | tehoisaksensa |
| Monikon translatiivi | tehoisiksi | Monikon translatiivi | tehoisikseni |
| Monikon translatiivi | tehoisiksesi | Monikon translatiivi | tehoisiksemme |
| Monikon translatiivi | tehoisiksenne | Monikon translatiivi | tehoisikseen |
| Monikon translatiivi | tehoisiksensa | Monikon instruktiivi | tehoisin |
| Abessiivi | tehoisatta | Abessiivi | tehoisattani |
| Abessiivi | tehoisattasi | Abessiivi | tehoisattamme |
| Abessiivi | tehoisattanne | Abessiivi | tehoisattaan |
| Abessiivi | tehoisattansa | Monikon abessiivi | tehoisitta |
| Monikon abessiivi | tehoisittani | Monikon abessiivi | tehoisittasi |
| Monikon abessiivi | tehoisittamme | Monikon abessiivi | tehoisittanne |
| Monikon abessiivi | tehoisittaan | Monikon abessiivi | tehoisittansa |
| Monikon komitatiivi | tehoisine | Monikon komitatiivi | tehoisineni |
| Monikon komitatiivi | tehoisinesi | Monikon komitatiivi | tehoisinemme |
| Monikon komitatiivi | tehoisinenne | Monikon komitatiivi | tehoisineen |
| Monikon komitatiivi | tehoisinensa | Komparatiivi | tehoisampi |
| Superlatiivi | tehoisin | Monikon akkusatiivi | tehoisat |
| Monikon akkusatiivi | tehoisani | Monikon akkusatiivi | tehoisasi |
| Monikon akkusatiivi | tehoisamme | Monikon akkusatiivi | tehoisanne |
| Monikon akkusatiivi | tehoisansa | Akkusatiivi | tehoisani |
| Akkusatiivi | tehoisasi | Akkusatiivi | tehoisamme |
| Akkusatiivi | tehoisanne | Akkusatiivi | tehoisansa |