| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | kaikuisat | Monikko | kaikuisani |
| Monikko | kaikuisasi | Monikko | kaikuisamme |
| Monikko | kaikuisanne | Monikko | kaikuisansa |
| Genetiivi | kaikuisan | Genetiivi | kaikuisani |
| Genetiivi | kaikuisasi | Genetiivi | kaikuisamme |
| Genetiivi | kaikuisanne | Genetiivi | kaikuisansa |
| Monikon genetiivi | kaikuisien | Monikon genetiivi | kaikuisieni |
| Monikon genetiivi | kaikuisiesi | Monikon genetiivi | kaikuisiemme |
| Monikon genetiivi | kaikuisienne | Monikon genetiivi | kaikuisiensa |
| Partitiivi | kaikuisaa | Partitiivi | kaikuisaani |
| Partitiivi | kaikuisaasi | Partitiivi | kaikuisaamme |
| Partitiivi | kaikuisaanne | Partitiivi | kaikuisaansa |
| Monikon partitiivi | kaikuisia | Monikon partitiivi | kaikuisiani |
| Monikon partitiivi | kaikuisiasi | Monikon partitiivi | kaikuisiamme |
| Monikon partitiivi | kaikuisianne | Monikon partitiivi | kaikuisiaan |
| Monikon partitiivi | kaikuisiansa | Inessiivi | kaikuisassa |
| Inessiivi | kaikuisassani | Inessiivi | kaikuisassasi |
| Inessiivi | kaikuisassamme | Inessiivi | kaikuisassanne |
| Inessiivi | kaikuisassaan | Inessiivi | kaikuisassansa |
| Monikon inessiivi | kaikuisissa | Monikon inessiivi | kaikuisissani |
| Monikon inessiivi | kaikuisissasi | Monikon inessiivi | kaikuisissamme |
| Monikon inessiivi | kaikuisissanne | Monikon inessiivi | kaikuisissaan |
| Monikon inessiivi | kaikuisissansa | Elatiivi | kaikuisasta |
| Elatiivi | kaikuisastani | Elatiivi | kaikuisastasi |
| Elatiivi | kaikuisastamme | Elatiivi | kaikuisastanne |
| Elatiivi | kaikuisastaan | Elatiivi | kaikuisastansa |
| Monikon elatiivi | kaikuisista | Monikon elatiivi | kaikuisistani |
| Monikon elatiivi | kaikuisistasi | Monikon elatiivi | kaikuisistamme |
| Monikon elatiivi | kaikuisistanne | Monikon elatiivi | kaikuisistaan |
| Monikon elatiivi | kaikuisistansa | Illatiivi | kaikuisaan |
| Illatiivi | kaikuisaani | Illatiivi | kaikuisaasi |
| Illatiivi | kaikuisaamme | Illatiivi | kaikuisaanne |
| Illatiivi | kaikuisaansa | Monikon illatiivi | kaikuisiin |
| Monikon illatiivi | kaikuisiini | Monikon illatiivi | kaikuisiisi |
| Monikon illatiivi | kaikuisiimme | Monikon illatiivi | kaikuisiinne |
| Monikon illatiivi | kaikuisiinsa | Adessiivi | kaikuisalla |
| Adessiivi | kaikuisallani | Adessiivi | kaikuisallasi |
| Adessiivi | kaikuisallamme | Adessiivi | kaikuisallanne |
| Adessiivi | kaikuisallaan | Adessiivi | kaikuisallansa |
| Monikon adessiivi | kaikuisilla | Monikon adessiivi | kaikuisillani |
| Monikon adessiivi | kaikuisillasi | Monikon adessiivi | kaikuisillamme |
| Monikon adessiivi | kaikuisillanne | Monikon adessiivi | kaikuisillaan |
| Monikon adessiivi | kaikuisillansa | Ablatiivi | kaikuisalta |
| Ablatiivi | kaikuisaltani | Ablatiivi | kaikuisaltasi |
| Ablatiivi | kaikuisaltamme | Ablatiivi | kaikuisaltanne |
| Ablatiivi | kaikuisaltaan | Ablatiivi | kaikuisaltansa |
| Monikon ablatiivi | kaikuisilta | Monikon ablatiivi | kaikuisiltani |
| Monikon ablatiivi | kaikuisiltasi | Monikon ablatiivi | kaikuisiltamme |
| Monikon ablatiivi | kaikuisiltanne | Monikon ablatiivi | kaikuisiltaan |
| Monikon ablatiivi | kaikuisiltansa | Allatiivi | kaikuisalle |
| Allatiivi | kaikuisalleni | Allatiivi | kaikuisallesi |
| Allatiivi | kaikuisallemme | Allatiivi | kaikuisallenne |
| Allatiivi | kaikuisalleen | Allatiivi | kaikuisallensa |
| Monikon allatiivi | kaikuisille | Monikon allatiivi | kaikuisilleni |
| Monikon allatiivi | kaikuisillesi | Monikon allatiivi | kaikuisillemme |
| Monikon allatiivi | kaikuisillenne | Monikon allatiivi | kaikuisilleen |
| Monikon allatiivi | kaikuisillensa | Essiivi | kaikuisana |
| Essiivi | kaikuisanani | Essiivi | kaikuisanasi |
| Essiivi | kaikuisanamme | Essiivi | kaikuisananne |
| Essiivi | kaikuisanaan | Essiivi | kaikuisanansa |
| Monikon essiivi | kaikuisina | Monikon essiivi | kaikuisinani |
| Monikon essiivi | kaikuisinasi | Monikon essiivi | kaikuisinamme |
| Monikon essiivi | kaikuisinanne | Monikon essiivi | kaikuisinaan |
| Monikon essiivi | kaikuisinansa | Translatiivi | kaikuisaksi |
| Translatiivi | kaikuisakseni | Translatiivi | kaikuisaksesi |
| Translatiivi | kaikuisaksemme | Translatiivi | kaikuisaksenne |
| Translatiivi | kaikuisakseen | Translatiivi | kaikuisaksensa |
| Monikon translatiivi | kaikuisiksi | Monikon translatiivi | kaikuisikseni |
| Monikon translatiivi | kaikuisiksesi | Monikon translatiivi | kaikuisiksemme |
| Monikon translatiivi | kaikuisiksenne | Monikon translatiivi | kaikuisikseen |
| Monikon translatiivi | kaikuisiksensa | Monikon instruktiivi | kaikuisin |
| Abessiivi | kaikuisatta | Abessiivi | kaikuisattani |
| Abessiivi | kaikuisattasi | Abessiivi | kaikuisattamme |
| Abessiivi | kaikuisattanne | Abessiivi | kaikuisattaan |
| Abessiivi | kaikuisattansa | Monikon abessiivi | kaikuisitta |
| Monikon abessiivi | kaikuisittani | Monikon abessiivi | kaikuisittasi |
| Monikon abessiivi | kaikuisittamme | Monikon abessiivi | kaikuisittanne |
| Monikon abessiivi | kaikuisittaan | Monikon abessiivi | kaikuisittansa |
| Monikon komitatiivi | kaikuisine | Monikon komitatiivi | kaikuisineni |
| Monikon komitatiivi | kaikuisinesi | Monikon komitatiivi | kaikuisinemme |
| Monikon komitatiivi | kaikuisinenne | Monikon komitatiivi | kaikuisineen |
| Monikon komitatiivi | kaikuisinensa | Monikon akkusatiivi | kaikuisat |
| Monikon akkusatiivi | kaikuisani | Monikon akkusatiivi | kaikuisasi |
| Monikon akkusatiivi | kaikuisamme | Monikon akkusatiivi | kaikuisanne |
| Monikon akkusatiivi | kaikuisansa | Akkusatiivi | kaikuisani |
| Akkusatiivi | kaikuisasi | Akkusatiivi | kaikuisamme |
| Akkusatiivi | kaikuisanne | Akkusatiivi | kaikuisansa |