| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | eukaryotic, eukaryon |
| espanja | eucariota |
| hollanti | eukaryoot |
| italia | eucariote |
| kreikka | ευκαρυωτικός |
| portugali | eucariótica |
| ranska | eucaryote |
| saksa | eukaryot |
| tanska | eukaryot, eukaryotisk |
| Monikko | tumalliset | Monikko | tumalliseni |
| Monikko | tumallisesi | Monikko | tumallisemme |
| Monikko | tumallisenne | Monikko | tumallisensa |
| Genetiivi | tumallisen | Genetiivi | tumalliseni |
| Genetiivi | tumallisesi | Genetiivi | tumallisemme |
| Genetiivi | tumallisenne | Genetiivi | tumallisensa |
| Monikon genetiivi | tumallisten | Monikon genetiivi | tumallisien |
| Monikon genetiivi | tumallisteni | Monikon genetiivi | tumallisieni |
| Monikon genetiivi | tumallistesi | Monikon genetiivi | tumallisiesi |
| Monikon genetiivi | tumallistemme | Monikon genetiivi | tumallisiemme |
| Monikon genetiivi | tumallistenne | Monikon genetiivi | tumallisienne |
| Monikon genetiivi | tumallistensa | Monikon genetiivi | tumallisiensa |
| Partitiivi | tumallista | Partitiivi | tumallistani |
| Partitiivi | tumallistasi | Partitiivi | tumallistamme |
| Partitiivi | tumallistanne | Partitiivi | tumallistaan |
| Partitiivi | tumallistansa | Monikon partitiivi | tumallisia |
| Monikon partitiivi | tumallisiani | Monikon partitiivi | tumallisiasi |
| Monikon partitiivi | tumallisiamme | Monikon partitiivi | tumallisianne |
| Monikon partitiivi | tumallisiaan | Monikon partitiivi | tumallisiansa |
| Inessiivi | tumallisessa | Inessiivi | tumallisessani |
| Inessiivi | tumallisessasi | Inessiivi | tumallisessamme |
| Inessiivi | tumallisessanne | Inessiivi | tumallisessaan |
| Inessiivi | tumallisessansa | Monikon inessiivi | tumallisissa |
| Monikon inessiivi | tumallisissani | Monikon inessiivi | tumallisissasi |
| Monikon inessiivi | tumallisissamme | Monikon inessiivi | tumallisissanne |
| Monikon inessiivi | tumallisissaan | Monikon inessiivi | tumallisissansa |
| Elatiivi | tumallisesta | Elatiivi | tumallisestani |
| Elatiivi | tumallisestasi | Elatiivi | tumallisestamme |
| Elatiivi | tumallisestanne | Elatiivi | tumallisestaan |
| Elatiivi | tumallisestansa | Monikon elatiivi | tumallisista |
| Monikon elatiivi | tumallisistani | Monikon elatiivi | tumallisistasi |
| Monikon elatiivi | tumallisistamme | Monikon elatiivi | tumallisistanne |
| Monikon elatiivi | tumallisistaan | Monikon elatiivi | tumallisistansa |
| Illatiivi | tumalliseen | Illatiivi | tumalliseeni |
| Illatiivi | tumalliseesi | Illatiivi | tumalliseemme |
| Illatiivi | tumalliseenne | Illatiivi | tumalliseensa |
| Monikon illatiivi | tumallisiin | Monikon illatiivi | tumallisiini |
| Monikon illatiivi | tumallisiisi | Monikon illatiivi | tumallisiimme |
| Monikon illatiivi | tumallisiinne | Monikon illatiivi | tumallisiinsa |
| Adessiivi | tumallisella | Adessiivi | tumallisellani |
| Adessiivi | tumallisellasi | Adessiivi | tumallisellamme |
| Adessiivi | tumallisellanne | Adessiivi | tumallisellaan |
| Adessiivi | tumallisellansa | Monikon adessiivi | tumallisilla |
| Monikon adessiivi | tumallisillani | Monikon adessiivi | tumallisillasi |
| Monikon adessiivi | tumallisillamme | Monikon adessiivi | tumallisillanne |
| Monikon adessiivi | tumallisillaan | Monikon adessiivi | tumallisillansa |
| Ablatiivi | tumalliselta | Ablatiivi | tumalliseltani |
| Ablatiivi | tumalliseltasi | Ablatiivi | tumalliseltamme |
| Ablatiivi | tumalliseltanne | Ablatiivi | tumalliseltaan |
| Ablatiivi | tumalliseltansa | Monikon ablatiivi | tumallisilta |
| Monikon ablatiivi | tumallisiltani | Monikon ablatiivi | tumallisiltasi |
| Monikon ablatiivi | tumallisiltamme | Monikon ablatiivi | tumallisiltanne |
| Monikon ablatiivi | tumallisiltaan | Monikon ablatiivi | tumallisiltansa |
| Allatiivi | tumalliselle | Allatiivi | tumalliselleni |
| Allatiivi | tumallisellesi | Allatiivi | tumallisellemme |
| Allatiivi | tumallisellenne | Allatiivi | tumalliselleen |
| Allatiivi | tumallisellensa | Monikon allatiivi | tumallisille |
| Monikon allatiivi | tumallisilleni | Monikon allatiivi | tumallisillesi |
| Monikon allatiivi | tumallisillemme | Monikon allatiivi | tumallisillenne |
| Monikon allatiivi | tumallisilleen | Monikon allatiivi | tumallisillensa |
| Essiivi | tumallisena | Essiivi | tumallisenani |
| Essiivi | tumallisenasi | Essiivi | tumallisenamme |
| Essiivi | tumallisenanne | Essiivi | tumallisenaan |
| Essiivi | tumallisenansa | Monikon essiivi | tumallisina |
| Monikon essiivi | tumallisinani | Monikon essiivi | tumallisinasi |
| Monikon essiivi | tumallisinamme | Monikon essiivi | tumallisinanne |
| Monikon essiivi | tumallisinaan | Monikon essiivi | tumallisinansa |
| Translatiivi | tumalliseksi | Translatiivi | tumallisekseni |
| Translatiivi | tumalliseksesi | Translatiivi | tumalliseksemme |
| Translatiivi | tumalliseksenne | Translatiivi | tumallisekseen |
| Translatiivi | tumalliseksensa | Monikon translatiivi | tumallisiksi |
| Monikon translatiivi | tumallisikseni | Monikon translatiivi | tumallisiksesi |
| Monikon translatiivi | tumallisiksemme | Monikon translatiivi | tumallisiksenne |
| Monikon translatiivi | tumallisikseen | Monikon translatiivi | tumallisiksensa |
| Monikon instruktiivi | tumallisin | Abessiivi | tumallisetta |
| Abessiivi | tumallisettani | Abessiivi | tumallisettasi |
| Abessiivi | tumallisettamme | Abessiivi | tumallisettanne |
| Abessiivi | tumallisettaan | Abessiivi | tumallisettansa |
| Monikon abessiivi | tumallisitta | Monikon abessiivi | tumallisittani |
| Monikon abessiivi | tumallisittasi | Monikon abessiivi | tumallisittamme |
| Monikon abessiivi | tumallisittanne | Monikon abessiivi | tumallisittaan |
| Monikon abessiivi | tumallisittansa | Monikon komitatiivi | tumallisine |
| Monikon komitatiivi | tumallisineni | Monikon komitatiivi | tumallisinesi |
| Monikon komitatiivi | tumallisinemme | Monikon komitatiivi | tumallisinenne |
| Monikon komitatiivi | tumallisineen | Monikon komitatiivi | tumallisinensa |
| Monikon akkusatiivi | tumalliset | Monikon akkusatiivi | tumalliseni |
| Monikon akkusatiivi | tumallisesi | Monikon akkusatiivi | tumallisemme |
| Monikon akkusatiivi | tumallisenne | Monikon akkusatiivi | tumallisensa |
| Akkusatiivi | tumalliseni | Akkusatiivi | tumallisesi |
| Akkusatiivi | tumallisemme | Akkusatiivi | tumallisenne |
| Akkusatiivi | tumallisensa |