| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | table butter |
| Monikko | pöytävoit | Genetiivi | pöytävoin |
| Monikon genetiivi | pöytävoiden | Monikon genetiivi | pöytävoitten |
| Partitiivi | pöytävoita | Monikon partitiivi | pöytävoita |
| Inessiivi | pöytävoissa | Monikon inessiivi | pöytävoissa |
| Elatiivi | pöytävoista | Monikon elatiivi | pöytävoista |
| Illatiivi | pöytävoihin | Monikon illatiivi | pöytävoihin |
| Adessiivi | pöytävoilla | Monikon adessiivi | pöytävoilla |
| Ablatiivi | pöytävoilta | Monikon ablatiivi | pöytävoilta |
| Allatiivi | pöytävoille | Monikon allatiivi | pöytävoille |
| Essiivi | pöytävoina | Monikon essiivi | pöytävoina |
| Translatiivi | pöytävoiksi | Monikon translatiivi | pöytävoiksi |
| Monikon instruktiivi | pöytävoin | Abessiivi | pöytävoitta |
| Monikon abessiivi | pöytävoitta | Monikon akkusatiivi | pöytävoit |