| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | maasait | Genetiivi | maasain |
| Monikon genetiivi | maasaiden | Monikon genetiivi | maasaitten |
| Partitiivi | maasaita | Monikon partitiivi | maasaita |
| Inessiivi | maasaissa | Monikon inessiivi | maasaissa |
| Elatiivi | maasaista | Monikon elatiivi | maasaista |
| Illatiivi | maasaihin | Monikon illatiivi | maasaihin |
| Adessiivi | maasailla | Monikon adessiivi | maasailla |
| Ablatiivi | maasailta | Monikon ablatiivi | maasailta |
| Allatiivi | maasaille | Monikon allatiivi | maasaille |
| Essiivi | maasaina | Monikon essiivi | maasaina |
| Translatiivi | maasaiksi | Monikon translatiivi | maasaiksi |
| Monikon instruktiivi | maasain | Abessiivi | maasaitta |
| Monikon abessiivi | maasaitta | Monikon akkusatiivi | maasait |