Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. vähäpuheinen

Taivutusmuodot

MonikkovaitonaisetMonikkovaitonaiseni
MonikkovaitonaisesiMonikkovaitonaisemme
MonikkovaitonaisenneMonikkovaitonaisensa
GenetiivivaitonaisenGenetiivivaitonaiseni
GenetiivivaitonaisesiGenetiivivaitonaisemme
GenetiivivaitonaisenneGenetiivivaitonaisensa
Monikon genetiivivaitonaistenMonikon genetiivivaitonaisien
Monikon genetiivivaitonaisteniMonikon genetiivivaitonaisieni
Monikon genetiivivaitonaistesiMonikon genetiivivaitonaisiesi
Monikon genetiivivaitonaistemmeMonikon genetiivivaitonaisiemme
Monikon genetiivivaitonaistenneMonikon genetiivivaitonaisienne
Monikon genetiivivaitonaistensaMonikon genetiivivaitonaisiensa
PartitiivivaitonaistaPartitiivivaitonaistani
PartitiivivaitonaistasiPartitiivivaitonaistamme
PartitiivivaitonaistannePartitiivivaitonaistaan
PartitiivivaitonaistansaMonikon partitiivivaitonaisia
Monikon partitiivivaitonaisianiMonikon partitiivivaitonaisiasi
Monikon partitiivivaitonaisiammeMonikon partitiivivaitonaisianne
Monikon partitiivivaitonaisiaanMonikon partitiivivaitonaisiansa
InessiivivaitonaisessaInessiivivaitonaisessani
InessiivivaitonaisessasiInessiivivaitonaisessamme
InessiivivaitonaisessanneInessiivivaitonaisessaan
InessiivivaitonaisessansaMonikon inessiivivaitonaisissa
Monikon inessiivivaitonaisissaniMonikon inessiivivaitonaisissasi
Monikon inessiivivaitonaisissammeMonikon inessiivivaitonaisissanne
Monikon inessiivivaitonaisissaanMonikon inessiivivaitonaisissansa
ElatiivivaitonaisestaElatiivivaitonaisestani
ElatiivivaitonaisestasiElatiivivaitonaisestamme
ElatiivivaitonaisestanneElatiivivaitonaisestaan
ElatiivivaitonaisestansaMonikon elatiivivaitonaisista
Monikon elatiivivaitonaisistaniMonikon elatiivivaitonaisistasi
Monikon elatiivivaitonaisistammeMonikon elatiivivaitonaisistanne
Monikon elatiivivaitonaisistaanMonikon elatiivivaitonaisistansa
IllatiivivaitonaiseenIllatiivivaitonaiseeni
IllatiivivaitonaiseesiIllatiivivaitonaiseemme
IllatiivivaitonaiseenneIllatiivivaitonaiseensa
Monikon illatiivivaitonaisiinMonikon illatiivivaitonaisiini
Monikon illatiivivaitonaisiisiMonikon illatiivivaitonaisiimme
Monikon illatiivivaitonaisiinneMonikon illatiivivaitonaisiinsa
AdessiivivaitonaisellaAdessiivivaitonaisellani
AdessiivivaitonaisellasiAdessiivivaitonaisellamme
AdessiivivaitonaisellanneAdessiivivaitonaisellaan
AdessiivivaitonaisellansaMonikon adessiivivaitonaisilla
Monikon adessiivivaitonaisillaniMonikon adessiivivaitonaisillasi
Monikon adessiivivaitonaisillammeMonikon adessiivivaitonaisillanne
Monikon adessiivivaitonaisillaanMonikon adessiivivaitonaisillansa
AblatiivivaitonaiseltaAblatiivivaitonaiseltani
AblatiivivaitonaiseltasiAblatiivivaitonaiseltamme
AblatiivivaitonaiseltanneAblatiivivaitonaiseltaan
AblatiivivaitonaiseltansaMonikon ablatiivivaitonaisilta
Monikon ablatiivivaitonaisiltaniMonikon ablatiivivaitonaisiltasi
Monikon ablatiivivaitonaisiltammeMonikon ablatiivivaitonaisiltanne
Monikon ablatiivivaitonaisiltaanMonikon ablatiivivaitonaisiltansa
AllatiivivaitonaiselleAllatiivivaitonaiselleni
AllatiivivaitonaisellesiAllatiivivaitonaisellemme
AllatiivivaitonaisellenneAllatiivivaitonaiselleen
AllatiivivaitonaisellensaMonikon allatiivivaitonaisille
Monikon allatiivivaitonaisilleniMonikon allatiivivaitonaisillesi
Monikon allatiivivaitonaisillemmeMonikon allatiivivaitonaisillenne
Monikon allatiivivaitonaisilleenMonikon allatiivivaitonaisillensa
EssiivivaitonaisenaEssiivivaitonaisenani
EssiivivaitonaisenasiEssiivivaitonaisenamme
EssiivivaitonaisenanneEssiivivaitonaisenaan
EssiivivaitonaisenansaMonikon essiivivaitonaisina
Monikon essiivivaitonaisinaniMonikon essiivivaitonaisinasi
Monikon essiivivaitonaisinammeMonikon essiivivaitonaisinanne
Monikon essiivivaitonaisinaanMonikon essiivivaitonaisinansa
TranslatiivivaitonaiseksiTranslatiivivaitonaisekseni
TranslatiivivaitonaiseksesiTranslatiivivaitonaiseksemme
TranslatiivivaitonaiseksenneTranslatiivivaitonaisekseen
TranslatiivivaitonaiseksensaMonikon translatiivivaitonaisiksi
Monikon translatiivivaitonaisikseniMonikon translatiivivaitonaisiksesi
Monikon translatiivivaitonaisiksemmeMonikon translatiivivaitonaisiksenne
Monikon translatiivivaitonaisikseenMonikon translatiivivaitonaisiksensa
Monikon instruktiivivaitonaisinAbessiivivaitonaisetta
AbessiivivaitonaisettaniAbessiivivaitonaisettasi
AbessiivivaitonaisettammeAbessiivivaitonaisettanne
AbessiivivaitonaisettaanAbessiivivaitonaisettansa
Monikon abessiivivaitonaisittaMonikon abessiivivaitonaisittani
Monikon abessiivivaitonaisittasiMonikon abessiivivaitonaisittamme
Monikon abessiivivaitonaisittanneMonikon abessiivivaitonaisittaan
Monikon abessiivivaitonaisittansaMonikon komitatiivivaitonaisine
Monikon komitatiivivaitonaisineniMonikon komitatiivivaitonaisinesi
Monikon komitatiivivaitonaisinemmeMonikon komitatiivivaitonaisinenne
Monikon komitatiivivaitonaisineenMonikon komitatiivivaitonaisinensa
KomparatiivivaitonaisempiSuperlatiivivaitonaisin
Monikon akkusatiivivaitonaisetMonikon akkusatiivivaitonaiseni
Monikon akkusatiivivaitonaisesiMonikon akkusatiivivaitonaisemme
Monikon akkusatiivivaitonaisenneMonikon akkusatiivivaitonaisensa
AkkusatiivivaitonaiseniAkkusatiivivaitonaisesi
AkkusatiivivaitonaisemmeAkkusatiivivaitonaisenne
Akkusatiivivaitonaisensa

Luokat