| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | ahmijat | Genetiivi | ahmijan |
| Monikon genetiivi | ahmijoiden | Monikon genetiivi | ahmijoitten |
| Partitiivi | ahmijaa | Monikon partitiivi | ahmijoita |
| Inessiivi | ahmijassa | Monikon inessiivi | ahmijoissa |
| Elatiivi | ahmijasta | Monikon elatiivi | ahmijoista |
| Illatiivi | ahmijaan | Monikon illatiivi | ahmijoihin |
| Adessiivi | ahmijalla | Monikon adessiivi | ahmijoilla |
| Ablatiivi | ahmijalta | Monikon ablatiivi | ahmijoilta |
| Allatiivi | ahmijalle | Monikon allatiivi | ahmijoille |
| Essiivi | ahmijana | Monikon essiivi | ahmijoina |
| Translatiivi | ahmijaksi | Monikon translatiivi | ahmijoiksi |
| Monikon instruktiivi | ahmijoin | Abessiivi | ahmijatta |
| Monikon abessiivi | ahmijoitta | Monikon akkusatiivi | ahmijat |