| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | kierretyt | Monikko | kierrettyni |
| Monikko | kierrettysi | Monikko | kierrettymme |
| Monikko | kierrettynne | Monikko | kierrettynsä |
| Genetiivi | kierretyn | Genetiivi | kierrettyni |
| Genetiivi | kierrettysi | Genetiivi | kierrettymme |
| Genetiivi | kierrettynne | Genetiivi | kierrettynsä |
| Monikon genetiivi | kierrettyjen | Monikon genetiivi | kierrettyjeni |
| Monikon genetiivi | kierrettyjesi | Monikon genetiivi | kierrettyjemme |
| Monikon genetiivi | kierrettyjenne | Monikon genetiivi | kierrettyjensä |
| Partitiivi | kierrettyä | Partitiivi | kierrettyäni |
| Partitiivi | kierrettyäsi | Partitiivi | kierrettyämme |
| Partitiivi | kierrettyänne | Partitiivi | kierrettyään |
| Partitiivi | kierrettyänsä | Monikon partitiivi | kierrettyjä |
| Monikon partitiivi | kierrettyjäni | Monikon partitiivi | kierrettyjäsi |
| Monikon partitiivi | kierrettyjämme | Monikon partitiivi | kierrettyjänne |
| Monikon partitiivi | kierrettyjään | Monikon partitiivi | kierrettyjänsä |
| Inessiivi | kierretyssä | Inessiivi | kierretyssäni |
| Inessiivi | kierretyssäsi | Inessiivi | kierretyssämme |
| Inessiivi | kierretyssänne | Inessiivi | kierretyssään |
| Inessiivi | kierretyssänsä | Monikon inessiivi | kierretyissä |
| Monikon inessiivi | kierretyissäni | Monikon inessiivi | kierretyissäsi |
| Monikon inessiivi | kierretyissämme | Monikon inessiivi | kierretyissänne |
| Monikon inessiivi | kierretyissään | Monikon inessiivi | kierretyissänsä |
| Elatiivi | kierretystä | Elatiivi | kierretystäni |
| Elatiivi | kierretystäsi | Elatiivi | kierretystämme |
| Elatiivi | kierretystänne | Elatiivi | kierretystään |
| Elatiivi | kierretystänsä | Monikon elatiivi | kierretyistä |
| Monikon elatiivi | kierretyistäni | Monikon elatiivi | kierretyistäsi |
| Monikon elatiivi | kierretyistämme | Monikon elatiivi | kierretyistänne |
| Monikon elatiivi | kierretyistään | Monikon elatiivi | kierretyistänsä |
| Illatiivi | kierrettyyn | Illatiivi | kierrettyyni |
| Illatiivi | kierrettyysi | Illatiivi | kierrettyymme |
| Illatiivi | kierrettyynne | Illatiivi | kierrettyynsä |
| Monikon illatiivi | kierrettyihin | Monikon illatiivi | kierrettyihini |
| Monikon illatiivi | kierrettyihisi | Monikon illatiivi | kierrettyihimme |
| Monikon illatiivi | kierrettyihinne | Monikon illatiivi | kierrettyihinsä |
| Adessiivi | kierretyllä | Adessiivi | kierretylläni |
| Adessiivi | kierretylläsi | Adessiivi | kierretyllämme |
| Adessiivi | kierretyllänne | Adessiivi | kierretyllään |
| Adessiivi | kierretyllänsä | Monikon adessiivi | kierretyillä |
| Monikon adessiivi | kierretyilläni | Monikon adessiivi | kierretyilläsi |
| Monikon adessiivi | kierretyillämme | Monikon adessiivi | kierretyillänne |
| Monikon adessiivi | kierretyillään | Monikon adessiivi | kierretyillänsä |
| Ablatiivi | kierretyltä | Ablatiivi | kierretyltäni |
| Ablatiivi | kierretyltäsi | Ablatiivi | kierretyltämme |
| Ablatiivi | kierretyltänne | Ablatiivi | kierretyltään |
| Ablatiivi | kierretyltänsä | Monikon ablatiivi | kierretyiltä |
| Monikon ablatiivi | kierretyiltäni | Monikon ablatiivi | kierretyiltäsi |
| Monikon ablatiivi | kierretyiltämme | Monikon ablatiivi | kierretyiltänne |
| Monikon ablatiivi | kierretyiltään | Monikon ablatiivi | kierretyiltänsä |
| Allatiivi | kierretylle | Allatiivi | kierretylleni |
| Allatiivi | kierretyllesi | Allatiivi | kierretyllemme |
| Allatiivi | kierretyllenne | Allatiivi | kierretylleen |
| Allatiivi | kierretyllensä | Monikon allatiivi | kierretyille |
| Monikon allatiivi | kierretyilleni | Monikon allatiivi | kierretyillesi |
| Monikon allatiivi | kierretyillemme | Monikon allatiivi | kierretyillenne |
| Monikon allatiivi | kierretyilleen | Monikon allatiivi | kierretyillensä |
| Essiivi | kierrettynä | Essiivi | kierrettynäni |
| Essiivi | kierrettynäsi | Essiivi | kierrettynämme |
| Essiivi | kierrettynänne | Essiivi | kierrettynään |
| Essiivi | kierrettynänsä | Monikon essiivi | kierrettyinä |
| Monikon essiivi | kierrettyinäni | Monikon essiivi | kierrettyinäsi |
| Monikon essiivi | kierrettyinämme | Monikon essiivi | kierrettyinänne |
| Monikon essiivi | kierrettyinään | Monikon essiivi | kierrettyinänsä |
| Translatiivi | kierretyksi | Translatiivi | kierretykseni |
| Translatiivi | kierretyksesi | Translatiivi | kierretyksemme |
| Translatiivi | kierretyksenne | Translatiivi | kierretykseen |
| Translatiivi | kierretyksensä | Monikon translatiivi | kierretyiksi |
| Monikon translatiivi | kierretyikseni | Monikon translatiivi | kierretyiksesi |
| Monikon translatiivi | kierretyiksemme | Monikon translatiivi | kierretyiksenne |
| Monikon translatiivi | kierretyikseen | Monikon translatiivi | kierretyiksensä |
| Monikon instruktiivi | kierretyin | Abessiivi | kierretyttä |
| Abessiivi | kierretyttäni | Abessiivi | kierretyttäsi |
| Abessiivi | kierretyttämme | Abessiivi | kierretyttänne |
| Abessiivi | kierretyttään | Abessiivi | kierretyttänsä |
| Monikon abessiivi | kierretyittä | Monikon abessiivi | kierretyittäni |
| Monikon abessiivi | kierretyittäsi | Monikon abessiivi | kierretyittämme |
| Monikon abessiivi | kierretyittänne | Monikon abessiivi | kierretyittään |
| Monikon abessiivi | kierretyittänsä | Monikon komitatiivi | kierrettyine |
| Monikon komitatiivi | kierrettyineni | Monikon komitatiivi | kierrettyinesi |
| Monikon komitatiivi | kierrettyinemme | Monikon komitatiivi | kierrettyinenne |
| Monikon komitatiivi | kierrettyineen | Monikon komitatiivi | kierrettyinensä |
| Monikon akkusatiivi | kierretyt | Monikon akkusatiivi | kierrettyni |
| Monikon akkusatiivi | kierrettysi | Monikon akkusatiivi | kierrettymme |
| Monikon akkusatiivi | kierrettynne | Monikon akkusatiivi | kierrettynsä |
| Akkusatiivi | kierrettyni | Akkusatiivi | kierrettysi |
| Akkusatiivi | kierrettymme | Akkusatiivi | kierrettynne |
| Akkusatiivi | kierrettynsä |