Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS
2.
3.
4.

Taivutusmuodot

MonikkokeskitetytMonikkokeskitettyni
MonikkokeskitettysiMonikkokeskitettymme
MonikkokeskitettynneMonikkokeskitettynsä
GenetiivikeskitetynGenetiivikeskitettyni
GenetiivikeskitettysiGenetiivikeskitettymme
GenetiivikeskitettynneGenetiivikeskitettynsä
Monikon genetiivikeskitettyjenMonikon genetiivikeskitettyjeni
Monikon genetiivikeskitettyjesiMonikon genetiivikeskitettyjemme
Monikon genetiivikeskitettyjenneMonikon genetiivikeskitettyjensä
PartitiivikeskitettyäPartitiivikeskitettyäni
PartitiivikeskitettyäsiPartitiivikeskitettyämme
PartitiivikeskitettyännePartitiivikeskitettyään
PartitiivikeskitettyänsäMonikon partitiivikeskitettyjä
Monikon partitiivikeskitettyjäniMonikon partitiivikeskitettyjäsi
Monikon partitiivikeskitettyjämmeMonikon partitiivikeskitettyjänne
Monikon partitiivikeskitettyjäänMonikon partitiivikeskitettyjänsä
InessiivikeskitetyssäInessiivikeskitetyssäni
InessiivikeskitetyssäsiInessiivikeskitetyssämme
InessiivikeskitetyssänneInessiivikeskitetyssään
InessiivikeskitetyssänsäMonikon inessiivikeskitetyissä
Monikon inessiivikeskitetyissäniMonikon inessiivikeskitetyissäsi
Monikon inessiivikeskitetyissämmeMonikon inessiivikeskitetyissänne
Monikon inessiivikeskitetyissäänMonikon inessiivikeskitetyissänsä
ElatiivikeskitetystäElatiivikeskitetystäni
ElatiivikeskitetystäsiElatiivikeskitetystämme
ElatiivikeskitetystänneElatiivikeskitetystään
ElatiivikeskitetystänsäMonikon elatiivikeskitetyistä
Monikon elatiivikeskitetyistäniMonikon elatiivikeskitetyistäsi
Monikon elatiivikeskitetyistämmeMonikon elatiivikeskitetyistänne
Monikon elatiivikeskitetyistäänMonikon elatiivikeskitetyistänsä
IllatiivikeskitettyynIllatiivikeskitettyyni
IllatiivikeskitettyysiIllatiivikeskitettyymme
IllatiivikeskitettyynneIllatiivikeskitettyynsä
Monikon illatiivikeskitettyihinMonikon illatiivikeskitettyihini
Monikon illatiivikeskitettyihisiMonikon illatiivikeskitettyihimme
Monikon illatiivikeskitettyihinneMonikon illatiivikeskitettyihinsä
AdessiivikeskitetylläAdessiivikeskitetylläni
AdessiivikeskitetylläsiAdessiivikeskitetyllämme
AdessiivikeskitetyllänneAdessiivikeskitetyllään
AdessiivikeskitetyllänsäMonikon adessiivikeskitetyillä
Monikon adessiivikeskitetyilläniMonikon adessiivikeskitetyilläsi
Monikon adessiivikeskitetyillämmeMonikon adessiivikeskitetyillänne
Monikon adessiivikeskitetyilläänMonikon adessiivikeskitetyillänsä
AblatiivikeskitetyltäAblatiivikeskitetyltäni
AblatiivikeskitetyltäsiAblatiivikeskitetyltämme
AblatiivikeskitetyltänneAblatiivikeskitetyltään
AblatiivikeskitetyltänsäMonikon ablatiivikeskitetyiltä
Monikon ablatiivikeskitetyiltäniMonikon ablatiivikeskitetyiltäsi
Monikon ablatiivikeskitetyiltämmeMonikon ablatiivikeskitetyiltänne
Monikon ablatiivikeskitetyiltäänMonikon ablatiivikeskitetyiltänsä
AllatiivikeskitetylleAllatiivikeskitetylleni
AllatiivikeskitetyllesiAllatiivikeskitetyllemme
AllatiivikeskitetyllenneAllatiivikeskitetylleen
AllatiivikeskitetyllensäMonikon allatiivikeskitetyille
Monikon allatiivikeskitetyilleniMonikon allatiivikeskitetyillesi
Monikon allatiivikeskitetyillemmeMonikon allatiivikeskitetyillenne
Monikon allatiivikeskitetyilleenMonikon allatiivikeskitetyillensä
EssiivikeskitettynäEssiivikeskitettynäni
EssiivikeskitettynäsiEssiivikeskitettynämme
EssiivikeskitettynänneEssiivikeskitettynään
EssiivikeskitettynänsäMonikon essiivikeskitettyinä
Monikon essiivikeskitettyinäniMonikon essiivikeskitettyinäsi
Monikon essiivikeskitettyinämmeMonikon essiivikeskitettyinänne
Monikon essiivikeskitettyinäänMonikon essiivikeskitettyinänsä
TranslatiivikeskitetyksiTranslatiivikeskitetykseni
TranslatiivikeskitetyksesiTranslatiivikeskitetyksemme
TranslatiivikeskitetyksenneTranslatiivikeskitetykseen
TranslatiivikeskitetyksensäMonikon translatiivikeskitetyiksi
Monikon translatiivikeskitetyikseniMonikon translatiivikeskitetyiksesi
Monikon translatiivikeskitetyiksemmeMonikon translatiivikeskitetyiksenne
Monikon translatiivikeskitetyikseenMonikon translatiivikeskitetyiksensä
Monikon instruktiivikeskitetyinAbessiivikeskitetyttä
AbessiivikeskitetyttäniAbessiivikeskitetyttäsi
AbessiivikeskitetyttämmeAbessiivikeskitetyttänne
AbessiivikeskitetyttäänAbessiivikeskitetyttänsä
Monikon abessiivikeskitetyittäMonikon abessiivikeskitetyittäni
Monikon abessiivikeskitetyittäsiMonikon abessiivikeskitetyittämme
Monikon abessiivikeskitetyittänneMonikon abessiivikeskitetyittään
Monikon abessiivikeskitetyittänsäMonikon komitatiivikeskitettyine
Monikon komitatiivikeskitettyineniMonikon komitatiivikeskitettyinesi
Monikon komitatiivikeskitettyinemmeMonikon komitatiivikeskitettyinenne
Monikon komitatiivikeskitettyineenMonikon komitatiivikeskitettyinensä
Monikon akkusatiivikeskitetytMonikon akkusatiivikeskitettyni
Monikon akkusatiivikeskitettysiMonikon akkusatiivikeskitettymme
Monikon akkusatiivikeskitettynneMonikon akkusatiivikeskitettynsä
AkkusatiivikeskitettyniAkkusatiivikeskitettysi
AkkusatiivikeskitettymmeAkkusatiivikeskitettynne
Akkusatiivikeskitettynsä