| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | puhekieli | ||
| Monikko | loodat | Genetiivi | loodan |
| Monikon genetiivi | lootien | Partitiivi | lootaa |
| Monikon partitiivi | lootia | Inessiivi | loodassa |
| Monikon inessiivi | loodissa | Elatiivi | loodasta |
| Monikon elatiivi | loodista | Illatiivi | lootaan |
| Monikon illatiivi | lootiin | Adessiivi | loodalla |
| Monikon adessiivi | loodilla | Ablatiivi | loodalta |
| Monikon ablatiivi | loodilta | Allatiivi | loodalle |
| Monikon allatiivi | loodille | Essiivi | lootana |
| Monikon essiivi | lootina | Translatiivi | loodaksi |
| Monikon translatiivi | loodiksi | Monikon instruktiivi | loodin |
| Abessiivi | loodatta | Monikon abessiivi | looditta |
| Monikon akkusatiivi | loodat |