| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | kielioppi | |
| Monikko | futuurimuodot | Genetiivi | futuurimuodon |
| Monikon genetiivi | futuurimuotojen | Partitiivi | futuurimuotoa |
| Monikon partitiivi | futuurimuotoja | Inessiivi | futuurimuodossa |
| Monikon inessiivi | futuurimuodoissa | Elatiivi | futuurimuodosta |
| Monikon elatiivi | futuurimuodoista | Illatiivi | futuurimuotoon |
| Monikon illatiivi | futuurimuotoihin | Adessiivi | futuurimuodolla |
| Monikon adessiivi | futuurimuodoilla | Ablatiivi | futuurimuodolta |
| Monikon ablatiivi | futuurimuodoilta | Allatiivi | futuurimuodolle |
| Monikon allatiivi | futuurimuodoille | Essiivi | futuurimuotona |
| Monikon essiivi | futuurimuotoina | Translatiivi | futuurimuodoksi |
| Monikon translatiivi | futuurimuodoiksi | Monikon instruktiivi | futuurimuodoin |
| Abessiivi | futuurimuodotta | Monikon abessiivi | futuurimuodoitta |
| Monikon akkusatiivi | futuurimuodot |