Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.
| Monikko | hiihtämät | Monikko | hiihtämäni |
| Monikko | hiihtämäsi | Monikko | hiihtämämme |
| Monikko | hiihtämänne | Monikko | hiihtämänsä |
| Genetiivi | hiihtämän | Genetiivi | hiihtämäni |
| Genetiivi | hiihtämäsi | Genetiivi | hiihtämämme |
| Genetiivi | hiihtämänne | Genetiivi | hiihtämänsä |
| Monikon genetiivi | hiihtämien | Monikon genetiivi | hiihtämieni |
| Monikon genetiivi | hiihtämiesi | Monikon genetiivi | hiihtämiemme |
| Monikon genetiivi | hiihtämienne | Monikon genetiivi | hiihtämiensä |
| Partitiivi | hiihtämää | Partitiivi | hiihtämääni |
| Partitiivi | hiihtämääsi | Partitiivi | hiihtämäämme |
| Partitiivi | hiihtämäänne | Partitiivi | hiihtämäänsä |
| Monikon partitiivi | hiihtämiä | Monikon partitiivi | hiihtämiäni |
| Monikon partitiivi | hiihtämiäsi | Monikon partitiivi | hiihtämiämme |
| Monikon partitiivi | hiihtämiänne | Monikon partitiivi | hiihtämiään |
| Monikon partitiivi | hiihtämiänsä | Inessiivi | hiihtämässä |
| Inessiivi | hiihtämässäni | Inessiivi | hiihtämässäsi |
| Inessiivi | hiihtämässämme | Inessiivi | hiihtämässänne |
| Inessiivi | hiihtämässään | Inessiivi | hiihtämässänsä |
| Monikon inessiivi | hiihtämissä | Monikon inessiivi | hiihtämissäni |
| Monikon inessiivi | hiihtämissäsi | Monikon inessiivi | hiihtämissämme |
| Monikon inessiivi | hiihtämissänne | Monikon inessiivi | hiihtämissään |
| Monikon inessiivi | hiihtämissänsä | Elatiivi | hiihtämästä |
| Elatiivi | hiihtämästäni | Elatiivi | hiihtämästäsi |
| Elatiivi | hiihtämästämme | Elatiivi | hiihtämästänne |
| Elatiivi | hiihtämästään | Elatiivi | hiihtämästänsä |
| Monikon elatiivi | hiihtämistä | Monikon elatiivi | hiihtämistäni |
| Monikon elatiivi | hiihtämistäsi | Monikon elatiivi | hiihtämistämme |
| Monikon elatiivi | hiihtämistänne | Monikon elatiivi | hiihtämistään |
| Monikon elatiivi | hiihtämistänsä | Illatiivi | hiihtämään |
| Illatiivi | hiihtämääni | Illatiivi | hiihtämääsi |
| Illatiivi | hiihtämäämme | Illatiivi | hiihtämäänne |
| Illatiivi | hiihtämäänsä | Monikon illatiivi | hiihtämiin |
| Monikon illatiivi | hiihtämiini | Monikon illatiivi | hiihtämiisi |
| Monikon illatiivi | hiihtämiimme | Monikon illatiivi | hiihtämiinne |
| Monikon illatiivi | hiihtämiinsä | Adessiivi | hiihtämällä |
| Adessiivi | hiihtämälläni | Adessiivi | hiihtämälläsi |
| Adessiivi | hiihtämällämme | Adessiivi | hiihtämällänne |
| Adessiivi | hiihtämällään | Adessiivi | hiihtämällänsä |
| Monikon adessiivi | hiihtämillä | Monikon adessiivi | hiihtämilläni |
| Monikon adessiivi | hiihtämilläsi | Monikon adessiivi | hiihtämillämme |
| Monikon adessiivi | hiihtämillänne | Monikon adessiivi | hiihtämillään |
| Monikon adessiivi | hiihtämillänsä | Ablatiivi | hiihtämältä |
| Ablatiivi | hiihtämältäni | Ablatiivi | hiihtämältäsi |
| Ablatiivi | hiihtämältämme | Ablatiivi | hiihtämältänne |
| Ablatiivi | hiihtämältään | Ablatiivi | hiihtämältänsä |
| Monikon ablatiivi | hiihtämiltä | Monikon ablatiivi | hiihtämiltäni |
| Monikon ablatiivi | hiihtämiltäsi | Monikon ablatiivi | hiihtämiltämme |
| Monikon ablatiivi | hiihtämiltänne | Monikon ablatiivi | hiihtämiltään |
| Monikon ablatiivi | hiihtämiltänsä | Allatiivi | hiihtämälle |
| Allatiivi | hiihtämälleni | Allatiivi | hiihtämällesi |
| Allatiivi | hiihtämällemme | Allatiivi | hiihtämällenne |
| Allatiivi | hiihtämälleen | Allatiivi | hiihtämällensä |
| Monikon allatiivi | hiihtämille | Monikon allatiivi | hiihtämilleni |
| Monikon allatiivi | hiihtämillesi | Monikon allatiivi | hiihtämillemme |
| Monikon allatiivi | hiihtämillenne | Monikon allatiivi | hiihtämilleen |
| Monikon allatiivi | hiihtämillensä | Essiivi | hiihtämänä |
| Essiivi | hiihtämänäni | Essiivi | hiihtämänäsi |
| Essiivi | hiihtämänämme | Essiivi | hiihtämänänne |
| Essiivi | hiihtämänään | Essiivi | hiihtämänänsä |
| Monikon essiivi | hiihtäminä | Monikon essiivi | hiihtäminäni |
| Monikon essiivi | hiihtäminäsi | Monikon essiivi | hiihtäminämme |
| Monikon essiivi | hiihtäminänne | Monikon essiivi | hiihtäminään |
| Monikon essiivi | hiihtäminänsä | Translatiivi | hiihtämäksi |
| Translatiivi | hiihtämäkseni | Translatiivi | hiihtämäksesi |
| Translatiivi | hiihtämäksemme | Translatiivi | hiihtämäksenne |
| Translatiivi | hiihtämäkseen | Translatiivi | hiihtämäksensä |
| Monikon translatiivi | hiihtämiksi | Monikon translatiivi | hiihtämikseni |
| Monikon translatiivi | hiihtämiksesi | Monikon translatiivi | hiihtämiksemme |
| Monikon translatiivi | hiihtämiksenne | Monikon translatiivi | hiihtämikseen |
| Monikon translatiivi | hiihtämiksensä | Monikon instruktiivi | hiihtämin |
| Abessiivi | hiihtämättä | Abessiivi | hiihtämättäni |
| Abessiivi | hiihtämättäsi | Abessiivi | hiihtämättämme |
| Abessiivi | hiihtämättänne | Abessiivi | hiihtämättään |
| Abessiivi | hiihtämättänsä | Monikon abessiivi | hiihtämittä |
| Monikon abessiivi | hiihtämittäni | Monikon abessiivi | hiihtämittäsi |
| Monikon abessiivi | hiihtämittämme | Monikon abessiivi | hiihtämittänne |
| Monikon abessiivi | hiihtämittään | Monikon abessiivi | hiihtämittänsä |
| Monikon komitatiivi | hiihtämine | Monikon komitatiivi | hiihtämineni |
| Monikon komitatiivi | hiihtäminesi | Monikon komitatiivi | hiihtäminemme |
| Monikon komitatiivi | hiihtäminenne | Monikon komitatiivi | hiihtämineen |
| Monikon komitatiivi | hiihtäminensä | Monikon akkusatiivi | hiihtämät |
| Monikon akkusatiivi | hiihtämäni | Monikon akkusatiivi | hiihtämäsi |
| Monikon akkusatiivi | hiihtämämme | Monikon akkusatiivi | hiihtämänne |
| Monikon akkusatiivi | hiihtämänsä | Akkusatiivi | hiihtämäni |
| Akkusatiivi | hiihtämäsi | Akkusatiivi | hiihtämämme |
| Akkusatiivi | hiihtämänne | Akkusatiivi | hiihtämänsä |