| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | editoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | editoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | editoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | editoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | editoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | editoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | editoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | editoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | editoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | editoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | editoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | editoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | editoisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | editoisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | editoisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | editoisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | editoisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | editoisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | editoi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | editoikoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | editoikaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | editoikaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | editoikoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | editoinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | editoinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | editoinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | editoinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | editoinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | editoinevat | | |