| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | kananmaksat | Genetiivi | kananmaksan |
| Monikon genetiivi | kananmaksojen | Partitiivi | kananmaksaa |
| Monikon partitiivi | kananmaksoja | Inessiivi | kananmaksassa |
| Monikon inessiivi | kananmaksoissa | Elatiivi | kananmaksasta |
| Monikon elatiivi | kananmaksoista | Illatiivi | kananmaksaan |
| Monikon illatiivi | kananmaksoihin | Adessiivi | kananmaksalla |
| Monikon adessiivi | kananmaksoilla | Ablatiivi | kananmaksalta |
| Monikon ablatiivi | kananmaksoilta | Allatiivi | kananmaksalle |
| Monikon allatiivi | kananmaksoille | Essiivi | kananmaksana |
| Monikon essiivi | kananmaksoina | Translatiivi | kananmaksaksi |
| Monikon translatiivi | kananmaksoiksi | Monikon instruktiivi | kananmaksoin |
| Abessiivi | kananmaksatta | Monikon abessiivi | kananmaksoitta |
| Monikon akkusatiivi | kananmaksat |