Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. yötään viettävä, yöksi majoittuva tai majoittunut

Taivutusmuodot

MonikkoyöpyvätMonikkoyöpyväni
MonikkoyöpyväsiMonikkoyöpyvämme
MonikkoyöpyvänneMonikkoyöpyvänsä
GenetiiviyöpyvänGenetiiviyöpyväni
GenetiiviyöpyväsiGenetiiviyöpyvämme
GenetiiviyöpyvänneGenetiiviyöpyvänsä
Monikon genetiiviyöpyvienMonikon genetiiviyöpyvieni
Monikon genetiiviyöpyviesiMonikon genetiiviyöpyviemme
Monikon genetiiviyöpyvienneMonikon genetiiviyöpyviensä
PartitiiviyöpyvääPartitiiviyöpyvääni
PartitiiviyöpyvääsiPartitiiviyöpyväämme
PartitiiviyöpyväännePartitiiviyöpyväänsä
Monikon partitiiviyöpyviäMonikon partitiiviyöpyviäni
Monikon partitiiviyöpyviäsiMonikon partitiiviyöpyviämme
Monikon partitiiviyöpyviänneMonikon partitiiviyöpyviään
Monikon partitiiviyöpyviänsäInessiiviyöpyvässä
InessiiviyöpyvässäniInessiiviyöpyvässäsi
InessiiviyöpyvässämmeInessiiviyöpyvässänne
InessiiviyöpyvässäänInessiiviyöpyvässänsä
Monikon inessiiviyöpyvissäMonikon inessiiviyöpyvissäni
Monikon inessiiviyöpyvissäsiMonikon inessiiviyöpyvissämme
Monikon inessiiviyöpyvissänneMonikon inessiiviyöpyvissään
Monikon inessiiviyöpyvissänsäElatiiviyöpyvästä
ElatiiviyöpyvästäniElatiiviyöpyvästäsi
ElatiiviyöpyvästämmeElatiiviyöpyvästänne
ElatiiviyöpyvästäänElatiiviyöpyvästänsä
Monikon elatiiviyöpyvistäMonikon elatiiviyöpyvistäni
Monikon elatiiviyöpyvistäsiMonikon elatiiviyöpyvistämme
Monikon elatiiviyöpyvistänneMonikon elatiiviyöpyvistään
Monikon elatiiviyöpyvistänsäIllatiiviyöpyvään
IllatiiviyöpyvääniIllatiiviyöpyvääsi
IllatiiviyöpyväämmeIllatiiviyöpyväänne
IllatiiviyöpyväänsäMonikon illatiiviyöpyviin
Monikon illatiiviyöpyviiniMonikon illatiiviyöpyviisi
Monikon illatiiviyöpyviimmeMonikon illatiiviyöpyviinne
Monikon illatiiviyöpyviinsäAdessiiviyöpyvällä
AdessiiviyöpyvälläniAdessiiviyöpyvälläsi
AdessiiviyöpyvällämmeAdessiiviyöpyvällänne
AdessiiviyöpyvälläänAdessiiviyöpyvällänsä
Monikon adessiiviyöpyvilläMonikon adessiiviyöpyvilläni
Monikon adessiiviyöpyvilläsiMonikon adessiiviyöpyvillämme
Monikon adessiiviyöpyvillänneMonikon adessiiviyöpyvillään
Monikon adessiiviyöpyvillänsäAblatiiviyöpyvältä
AblatiiviyöpyvältäniAblatiiviyöpyvältäsi
AblatiiviyöpyvältämmeAblatiiviyöpyvältänne
AblatiiviyöpyvältäänAblatiiviyöpyvältänsä
Monikon ablatiiviyöpyviltäMonikon ablatiiviyöpyviltäni
Monikon ablatiiviyöpyviltäsiMonikon ablatiiviyöpyviltämme
Monikon ablatiiviyöpyviltänneMonikon ablatiiviyöpyviltään
Monikon ablatiiviyöpyviltänsäAllatiiviyöpyvälle
AllatiiviyöpyvälleniAllatiiviyöpyvällesi
AllatiiviyöpyvällemmeAllatiiviyöpyvällenne
AllatiiviyöpyvälleenAllatiiviyöpyvällensä
Monikon allatiiviyöpyvilleMonikon allatiiviyöpyvilleni
Monikon allatiiviyöpyvillesiMonikon allatiiviyöpyvillemme
Monikon allatiiviyöpyvillenneMonikon allatiiviyöpyvilleen
Monikon allatiiviyöpyvillensäEssiiviyöpyvänä
EssiiviyöpyvänäniEssiiviyöpyvänäsi
EssiiviyöpyvänämmeEssiiviyöpyvänänne
EssiiviyöpyvänäänEssiiviyöpyvänänsä
Monikon essiiviyöpyvinäMonikon essiiviyöpyvinäni
Monikon essiiviyöpyvinäsiMonikon essiiviyöpyvinämme
Monikon essiiviyöpyvinänneMonikon essiiviyöpyvinään
Monikon essiiviyöpyvinänsäTranslatiiviyöpyväksi
TranslatiiviyöpyväkseniTranslatiiviyöpyväksesi
TranslatiiviyöpyväksemmeTranslatiiviyöpyväksenne
TranslatiiviyöpyväkseenTranslatiiviyöpyväksensä
Monikon translatiiviyöpyviksiMonikon translatiiviyöpyvikseni
Monikon translatiiviyöpyviksesiMonikon translatiiviyöpyviksemme
Monikon translatiiviyöpyviksenneMonikon translatiiviyöpyvikseen
Monikon translatiiviyöpyviksensäMonikon instruktiiviyöpyvin
AbessiiviyöpyvättäAbessiiviyöpyvättäni
AbessiiviyöpyvättäsiAbessiiviyöpyvättämme
AbessiiviyöpyvättänneAbessiiviyöpyvättään
AbessiiviyöpyvättänsäMonikon abessiiviyöpyvittä
Monikon abessiiviyöpyvittäniMonikon abessiiviyöpyvittäsi
Monikon abessiiviyöpyvittämmeMonikon abessiiviyöpyvittänne
Monikon abessiiviyöpyvittäänMonikon abessiiviyöpyvittänsä
Monikon komitatiiviyöpyvineMonikon komitatiiviyöpyvineni
Monikon komitatiiviyöpyvinesiMonikon komitatiiviyöpyvinemme
Monikon komitatiiviyöpyvinenneMonikon komitatiiviyöpyvineen
Monikon komitatiiviyöpyvinensäMonikon akkusatiiviyöpyvät
Monikon akkusatiiviyöpyväniMonikon akkusatiiviyöpyväsi
Monikon akkusatiiviyöpyvämmeMonikon akkusatiiviyöpyvänne
Monikon akkusatiiviyöpyvänsäAkkusatiiviyöpyväni
AkkusatiiviyöpyväsiAkkusatiiviyöpyvämme
AkkusatiiviyöpyvänneAkkusatiiviyöpyvänsä