| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | hyvikkeet | Genetiivi | hyvikkeen |
| Monikon genetiivi | hyvikkeiden | Monikon genetiivi | hyvikkeitten |
| Partitiivi | hyvikettä | Monikon partitiivi | hyvikkeitä |
| Inessiivi | hyvikkeessä | Monikon inessiivi | hyvikkeissä |
| Elatiivi | hyvikkeestä | Monikon elatiivi | hyvikkeistä |
| Illatiivi | hyvikkeeseen | Monikon illatiivi | hyvikkeisiin |
| Monikon illatiivi | hyvikkeihin | Adessiivi | hyvikkeellä |
| Monikon adessiivi | hyvikkeillä | Ablatiivi | hyvikkeeltä |
| Monikon ablatiivi | hyvikkeiltä | Allatiivi | hyvikkeelle |
| Monikon allatiivi | hyvikkeille | Essiivi | hyvikkeenä |
| Monikon essiivi | hyvikkeinä | Translatiivi | hyvikkeeksi |
| Monikon translatiivi | hyvikkeiksi | Monikon instruktiivi | hyvikkein |
| Abessiivi | hyvikkeettä | Monikon abessiivi | hyvikkeittä |
| Monikon akkusatiivi | hyvikkeet |