| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| 3. | |
| 4. | |
| Monikko | hiussaniaiset | Genetiivi | hiussaniaisen |
| Monikon genetiivi | hiussaniaisten | Monikon genetiivi | hiussaniaisien |
| Partitiivi | hiussaniaista | Monikon partitiivi | hiussaniaisia |
| Inessiivi | hiussaniaisessa | Monikon inessiivi | hiussaniaisissa |
| Elatiivi | hiussaniaisesta | Monikon elatiivi | hiussaniaisista |
| Illatiivi | hiussaniaiseen | Monikon illatiivi | hiussaniaisiin |
| Adessiivi | hiussaniaisella | Monikon adessiivi | hiussaniaisilla |
| Ablatiivi | hiussaniaiselta | Monikon ablatiivi | hiussaniaisilta |
| Allatiivi | hiussaniaiselle | Monikon allatiivi | hiussaniaisille |
| Essiivi | hiussaniaisena | Monikon essiivi | hiussaniaisina |
| Translatiivi | hiussaniaiseksi | Monikon translatiivi | hiussaniaisiksi |
| Monikon instruktiivi | hiussaniaisin | Abessiivi | hiussaniaisetta |
| Monikon abessiivi | hiussaniaisitta | Monikon akkusatiivi | hiussaniaiset |