| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | hiukeet | Genetiivi | hiukeen |
| Monikon genetiivi | hiukeiden | Monikon genetiivi | hiukeitten |
| Partitiivi | hiuetta | Monikon partitiivi | hiukeita |
| Inessiivi | hiukeessa | Monikon inessiivi | hiukeissa |
| Elatiivi | hiukeesta | Monikon elatiivi | hiukeista |
| Illatiivi | hiukeeseen | Monikon illatiivi | hiukeisiin |
| Monikon illatiivi | hiukeihin | Adessiivi | hiukeella |
| Monikon adessiivi | hiukeilla | Ablatiivi | hiukeelta |
| Monikon ablatiivi | hiukeilta | Allatiivi | hiukeelle |
| Monikon allatiivi | hiukeille | Essiivi | hiukeena |
| Monikon essiivi | hiukeina | Translatiivi | hiukeeksi |
| Monikon translatiivi | hiukeiksi | Monikon instruktiivi | hiukein |
| Abessiivi | hiukeetta | Monikon abessiivi | hiukeitta |
| Monikon akkusatiivi | hiukeet |