| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | helkkeet | Genetiivi | helkkeen |
| Monikon genetiivi | helkkeiden | Monikon genetiivi | helkkeitten |
| Partitiivi | helkettä | Monikon partitiivi | helkkeitä |
| Inessiivi | helkkeessä | Monikon inessiivi | helkkeissä |
| Elatiivi | helkkeestä | Monikon elatiivi | helkkeistä |
| Illatiivi | helkkeeseen | Monikon illatiivi | helkkeisiin |
| Monikon illatiivi | helkkeihin | Adessiivi | helkkeellä |
| Monikon adessiivi | helkkeillä | Ablatiivi | helkkeeltä |
| Monikon ablatiivi | helkkeiltä | Allatiivi | helkkeelle |
| Monikon allatiivi | helkkeille | Essiivi | helkkeenä |
| Monikon essiivi | helkkeinä | Translatiivi | helkkeeksi |
| Monikon translatiivi | helkkeiksi | Monikon instruktiivi | helkkein |
| Abessiivi | helkkeettä | Monikon abessiivi | helkkeittä |
| Monikon akkusatiivi | helkkeet |