| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | anatomia | |
| Monikko | aivokurkiaiset | Genetiivi | aivokurkiaisen |
| Monikon genetiivi | aivokurkiaisten | Monikon genetiivi | aivokurkiaisien |
| Partitiivi | aivokurkiaista | Monikon partitiivi | aivokurkiaisia |
| Inessiivi | aivokurkiaisessa | Monikon inessiivi | aivokurkiaisissa |
| Elatiivi | aivokurkiaisesta | Monikon elatiivi | aivokurkiaisista |
| Illatiivi | aivokurkiaiseen | Monikon illatiivi | aivokurkiaisiin |
| Adessiivi | aivokurkiaisella | Monikon adessiivi | aivokurkiaisilla |
| Ablatiivi | aivokurkiaiselta | Monikon ablatiivi | aivokurkiaisilta |
| Allatiivi | aivokurkiaiselle | Monikon allatiivi | aivokurkiaisille |
| Essiivi | aivokurkiaisena | Monikon essiivi | aivokurkiaisina |
| Translatiivi | aivokurkiaiseksi | Monikon translatiivi | aivokurkiaisiksi |
| Monikon instruktiivi | aivokurkiaisin | Abessiivi | aivokurkiaisetta |
| Monikon abessiivi | aivokurkiaisitta | Monikon akkusatiivi | aivokurkiaiset |