| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | roast, roasted |
| portugali | assadura |
| venäjä | лежак (ležak) |
| Monikko | paahdot | Genetiivi | paahdon |
| Monikon genetiivi | paahtojen | Partitiivi | paahtoa |
| Monikon partitiivi | paahtoja | Inessiivi | paahdossa |
| Monikon inessiivi | paahdoissa | Elatiivi | paahdosta |
| Monikon elatiivi | paahdoista | Illatiivi | paahtoon |
| Monikon illatiivi | paahtoihin | Adessiivi | paahdolla |
| Monikon adessiivi | paahdoilla | Ablatiivi | paahdolta |
| Monikon ablatiivi | paahdoilta | Allatiivi | paahdolle |
| Monikon allatiivi | paahdoille | Essiivi | paahtona |
| Monikon essiivi | paahtoina | Translatiivi | paahdoksi |
| Monikon translatiivi | paahdoiksi | Monikon instruktiivi | paahdoin |
| Abessiivi | paahdotta | Monikon abessiivi | paahdoitta |
| Monikon akkusatiivi | paahdot |