| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | deklinoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | deklinoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | deklinoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | deklinoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | deklinoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | deklinoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | deklinoin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | deklinoit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | deklinoi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | deklinoimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | deklinoitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | deklinoivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | deklinoisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | deklinoisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | deklinoisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | deklinoisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | deklinoisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | deklinoisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | deklinoi | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | deklinoikoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | deklinoikaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | deklinoikaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | deklinoikoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | deklinoinen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | deklinoinet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | deklinoinee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | deklinoinemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | deklinoinette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | deklinoinevat | | |