| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | alkoholinkäytöt | Genetiivi | alkoholinkäytön |
| Monikon genetiivi | alkoholinkäyttöjen | Partitiivi | alkoholinkäyttöä |
| Monikon partitiivi | alkoholinkäyttöjä | Inessiivi | alkoholinkäytössä |
| Monikon inessiivi | alkoholinkäytöissä | Elatiivi | alkoholinkäytöstä |
| Monikon elatiivi | alkoholinkäytöistä | Illatiivi | alkoholinkäyttöön |
| Monikon illatiivi | alkoholinkäyttöihin | Adessiivi | alkoholinkäytöllä |
| Monikon adessiivi | alkoholinkäytöillä | Ablatiivi | alkoholinkäytöltä |
| Monikon ablatiivi | alkoholinkäytöiltä | Allatiivi | alkoholinkäytölle |
| Monikon allatiivi | alkoholinkäytöille | Essiivi | alkoholinkäyttönä |
| Monikon essiivi | alkoholinkäyttöinä | Translatiivi | alkoholinkäytöksi |
| Monikon translatiivi | alkoholinkäytöiksi | Monikon instruktiivi | alkoholinkäytöin |
| Abessiivi | alkoholinkäytöttä | Monikon abessiivi | alkoholinkäytöittä |
| Monikon akkusatiivi | alkoholinkäytöt |