| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | heteroseksit | Genetiivi | heteroseksin |
| Monikon genetiivi | heteroseksien | Partitiivi | heteroseksiä |
| Monikon partitiivi | heteroseksejä | Inessiivi | heteroseksissä |
| Monikon inessiivi | heterosekseissä | Elatiivi | heteroseksistä |
| Monikon elatiivi | heterosekseistä | Illatiivi | heteroseksiin |
| Monikon illatiivi | heterosekseihin | Adessiivi | heteroseksillä |
| Monikon adessiivi | heterosekseillä | Ablatiivi | heteroseksiltä |
| Monikon ablatiivi | heterosekseiltä | Allatiivi | heteroseksille |
| Monikon allatiivi | heterosekseille | Essiivi | heteroseksinä |
| Monikon essiivi | heterosekseinä | Translatiivi | heteroseksiksi |
| Monikon translatiivi | heterosekseiksi | Monikon instruktiivi | heteroseksein |
| Abessiivi | heteroseksittä | Monikon abessiivi | heterosekseittä |
| Monikon akkusatiivi | heteroseksit |