Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKontekstiÄäninäyte
Adjektiivit
1.slangi
  • ÄäntäminenGenAm
  • ÄäntäminenUS
2.slangi
  • Ääntäminen
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUK
  • ÄäntäminenUS
3.slangi

Esimerkit

  • Onpas ätäkkä kastike!
    • That's one hot sauce!

Taivutusmuodot

MonikkoätäkätMonikkoätäkkäni
MonikkoätäkkäsiMonikkoätäkkämme
MonikkoätäkkänneMonikkoätäkkänsä
GenetiiviätäkänGenetiiviätäkkäni
GenetiiviätäkkäsiGenetiiviätäkkämme
GenetiiviätäkkänneGenetiiviätäkkänsä
Monikon genetiiviätäköidenMonikon genetiiviätäköitten
Monikon genetiiviätäkköjenMonikon genetiiviätäköideni
Monikon genetiiviätäköitteniMonikon genetiiviätäkköjeni
Monikon genetiiviätäköidesiMonikon genetiiviätäköittesi
Monikon genetiiviätäkköjesiMonikon genetiiviätäköidemme
Monikon genetiiviätäköittemmeMonikon genetiiviätäkköjemme
Monikon genetiiviätäköidenneMonikon genetiiviätäköittenne
Monikon genetiiviätäkköjenneMonikon genetiiviätäköidensä
Monikon genetiiviätäköittensäMonikon genetiiviätäkköjensä
PartitiiviätäkkääPartitiiviätäkkääni
PartitiiviätäkkääsiPartitiiviätäkkäämme
PartitiiviätäkkäännePartitiiviätäkkäänsä
Monikon partitiiviätäköitäMonikon partitiiviätäkköjä
Monikon partitiiviätäköitäniMonikon partitiiviätäkköjäni
Monikon partitiiviätäköitäsiMonikon partitiiviätäkköjäsi
Monikon partitiiviätäköitämmeMonikon partitiiviätäkköjämme
Monikon partitiiviätäköitänneMonikon partitiiviätäkköjänne
Monikon partitiiviätäköitäänMonikon partitiiviätäkköjään
Monikon partitiiviätäköitänsäMonikon partitiiviätäkköjänsä
InessiiviätäkässäInessiiviätäkässäni
InessiiviätäkässäsiInessiiviätäkässämme
InessiiviätäkässänneInessiiviätäkässään
InessiiviätäkässänsäMonikon inessiiviätäköissä
Monikon inessiiviätäköissäniMonikon inessiiviätäköissäsi
Monikon inessiiviätäköissämmeMonikon inessiiviätäköissänne
Monikon inessiiviätäköissäänMonikon inessiiviätäköissänsä
ElatiiviätäkästäElatiiviätäkästäni
ElatiiviätäkästäsiElatiiviätäkästämme
ElatiiviätäkästänneElatiiviätäkästään
ElatiiviätäkästänsäMonikon elatiiviätäköistä
Monikon elatiiviätäköistäniMonikon elatiiviätäköistäsi
Monikon elatiiviätäköistämmeMonikon elatiiviätäköistänne
Monikon elatiiviätäköistäänMonikon elatiiviätäköistänsä
IllatiiviätäkkäänIllatiiviätäkkääni
IllatiiviätäkkääsiIllatiiviätäkkäämme
IllatiiviätäkkäänneIllatiiviätäkkäänsä
Monikon illatiiviätäköihinMonikon illatiiviätäkköihin
Monikon illatiiviätäköihiniMonikon illatiiviätäkköihini
Monikon illatiiviätäköihisiMonikon illatiiviätäkköihisi
Monikon illatiiviätäköihimmeMonikon illatiiviätäkköihimme
Monikon illatiiviätäköihinneMonikon illatiiviätäkköihinne
Monikon illatiiviätäköihinsäMonikon illatiiviätäkköihinsä
AdessiiviätäkälläAdessiiviätäkälläni
AdessiiviätäkälläsiAdessiiviätäkällämme
AdessiiviätäkällänneAdessiiviätäkällään
AdessiiviätäkällänsäMonikon adessiiviätäköillä
Monikon adessiiviätäköilläniMonikon adessiiviätäköilläsi
Monikon adessiiviätäköillämmeMonikon adessiiviätäköillänne
Monikon adessiiviätäköilläänMonikon adessiiviätäköillänsä
AblatiiviätäkältäAblatiiviätäkältäni
AblatiiviätäkältäsiAblatiiviätäkältämme
AblatiiviätäkältänneAblatiiviätäkältään
AblatiiviätäkältänsäMonikon ablatiiviätäköiltä
Monikon ablatiiviätäköiltäniMonikon ablatiiviätäköiltäsi
Monikon ablatiiviätäköiltämmeMonikon ablatiiviätäköiltänne
Monikon ablatiiviätäköiltäänMonikon ablatiiviätäköiltänsä
AllatiiviätäkälleAllatiiviätäkälleni
AllatiiviätäkällesiAllatiiviätäkällemme
AllatiiviätäkällenneAllatiiviätäkälleen
AllatiiviätäkällensäMonikon allatiiviätäköille
Monikon allatiiviätäköilleniMonikon allatiiviätäköillesi
Monikon allatiiviätäköillemmeMonikon allatiiviätäköillenne
Monikon allatiiviätäköilleenMonikon allatiiviätäköillensä
EssiiviätäkkänäEssiiviätäkkänäni
EssiiviätäkkänäsiEssiiviätäkkänämme
EssiiviätäkkänänneEssiiviätäkkänään
EssiiviätäkkänänsäMonikon essiiviätäkköinä
Monikon essiiviätäkköinäniMonikon essiiviätäkköinäsi
Monikon essiiviätäkköinämmeMonikon essiiviätäkköinänne
Monikon essiiviätäkköinäänMonikon essiiviätäkköinänsä
TranslatiiviätäkäksiTranslatiiviätäkäkseni
TranslatiiviätäkäksesiTranslatiiviätäkäksemme
TranslatiiviätäkäksenneTranslatiiviätäkäkseen
TranslatiiviätäkäksensäMonikon translatiiviätäköiksi
Monikon translatiiviätäköikseniMonikon translatiiviätäköiksesi
Monikon translatiiviätäköiksemmeMonikon translatiiviätäköiksenne
Monikon translatiiviätäköikseenMonikon translatiiviätäköiksensä
Monikon instruktiiviätäköinAbessiiviätäkättä
AbessiiviätäkättäniAbessiiviätäkättäsi
AbessiiviätäkättämmeAbessiiviätäkättänne
AbessiiviätäkättäänAbessiiviätäkättänsä
Monikon abessiiviätäköittäMonikon abessiiviätäköittäni
Monikon abessiiviätäköittäsiMonikon abessiiviätäköittämme
Monikon abessiiviätäköittänneMonikon abessiiviätäköittään
Monikon abessiiviätäköittänsäMonikon komitatiiviätäkköine
Monikon komitatiiviätäkköineniMonikon komitatiiviätäkköinesi
Monikon komitatiiviätäkköinemmeMonikon komitatiiviätäkköinenne
Monikon komitatiiviätäkköineenMonikon komitatiiviätäkköinensä
KomparatiiviätäkämpiSuperlatiiviätäkin
SuperlatiiviätäköinMonikon akkusatiiviätäkät
Monikon akkusatiiviätäkkäniMonikon akkusatiiviätäkkäsi
Monikon akkusatiiviätäkkämmeMonikon akkusatiiviätäkkänne
Monikon akkusatiiviätäkkänsäAkkusatiiviätäkkäni
AkkusatiiviätäkkäsiAkkusatiiviätäkkämme
AkkusatiiviätäkkänneAkkusatiiviätäkkänsä