| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Adjektiivit | |||
| 1. | slangi | ||
| 2. | slangi | ||
| 3. | slangi | ||
| Monikko | ätäkät | Monikko | ätäkkäni |
| Monikko | ätäkkäsi | Monikko | ätäkkämme |
| Monikko | ätäkkänne | Monikko | ätäkkänsä |
| Genetiivi | ätäkän | Genetiivi | ätäkkäni |
| Genetiivi | ätäkkäsi | Genetiivi | ätäkkämme |
| Genetiivi | ätäkkänne | Genetiivi | ätäkkänsä |
| Monikon genetiivi | ätäköiden | Monikon genetiivi | ätäköitten |
| Monikon genetiivi | ätäkköjen | Monikon genetiivi | ätäköideni |
| Monikon genetiivi | ätäköitteni | Monikon genetiivi | ätäkköjeni |
| Monikon genetiivi | ätäköidesi | Monikon genetiivi | ätäköittesi |
| Monikon genetiivi | ätäkköjesi | Monikon genetiivi | ätäköidemme |
| Monikon genetiivi | ätäköittemme | Monikon genetiivi | ätäkköjemme |
| Monikon genetiivi | ätäköidenne | Monikon genetiivi | ätäköittenne |
| Monikon genetiivi | ätäkköjenne | Monikon genetiivi | ätäköidensä |
| Monikon genetiivi | ätäköittensä | Monikon genetiivi | ätäkköjensä |
| Partitiivi | ätäkkää | Partitiivi | ätäkkääni |
| Partitiivi | ätäkkääsi | Partitiivi | ätäkkäämme |
| Partitiivi | ätäkkäänne | Partitiivi | ätäkkäänsä |
| Monikon partitiivi | ätäköitä | Monikon partitiivi | ätäkköjä |
| Monikon partitiivi | ätäköitäni | Monikon partitiivi | ätäkköjäni |
| Monikon partitiivi | ätäköitäsi | Monikon partitiivi | ätäkköjäsi |
| Monikon partitiivi | ätäköitämme | Monikon partitiivi | ätäkköjämme |
| Monikon partitiivi | ätäköitänne | Monikon partitiivi | ätäkköjänne |
| Monikon partitiivi | ätäköitään | Monikon partitiivi | ätäkköjään |
| Monikon partitiivi | ätäköitänsä | Monikon partitiivi | ätäkköjänsä |
| Inessiivi | ätäkässä | Inessiivi | ätäkässäni |
| Inessiivi | ätäkässäsi | Inessiivi | ätäkässämme |
| Inessiivi | ätäkässänne | Inessiivi | ätäkässään |
| Inessiivi | ätäkässänsä | Monikon inessiivi | ätäköissä |
| Monikon inessiivi | ätäköissäni | Monikon inessiivi | ätäköissäsi |
| Monikon inessiivi | ätäköissämme | Monikon inessiivi | ätäköissänne |
| Monikon inessiivi | ätäköissään | Monikon inessiivi | ätäköissänsä |
| Elatiivi | ätäkästä | Elatiivi | ätäkästäni |
| Elatiivi | ätäkästäsi | Elatiivi | ätäkästämme |
| Elatiivi | ätäkästänne | Elatiivi | ätäkästään |
| Elatiivi | ätäkästänsä | Monikon elatiivi | ätäköistä |
| Monikon elatiivi | ätäköistäni | Monikon elatiivi | ätäköistäsi |
| Monikon elatiivi | ätäköistämme | Monikon elatiivi | ätäköistänne |
| Monikon elatiivi | ätäköistään | Monikon elatiivi | ätäköistänsä |
| Illatiivi | ätäkkään | Illatiivi | ätäkkääni |
| Illatiivi | ätäkkääsi | Illatiivi | ätäkkäämme |
| Illatiivi | ätäkkäänne | Illatiivi | ätäkkäänsä |
| Monikon illatiivi | ätäköihin | Monikon illatiivi | ätäkköihin |
| Monikon illatiivi | ätäköihini | Monikon illatiivi | ätäkköihini |
| Monikon illatiivi | ätäköihisi | Monikon illatiivi | ätäkköihisi |
| Monikon illatiivi | ätäköihimme | Monikon illatiivi | ätäkköihimme |
| Monikon illatiivi | ätäköihinne | Monikon illatiivi | ätäkköihinne |
| Monikon illatiivi | ätäköihinsä | Monikon illatiivi | ätäkköihinsä |
| Adessiivi | ätäkällä | Adessiivi | ätäkälläni |
| Adessiivi | ätäkälläsi | Adessiivi | ätäkällämme |
| Adessiivi | ätäkällänne | Adessiivi | ätäkällään |
| Adessiivi | ätäkällänsä | Monikon adessiivi | ätäköillä |
| Monikon adessiivi | ätäköilläni | Monikon adessiivi | ätäköilläsi |
| Monikon adessiivi | ätäköillämme | Monikon adessiivi | ätäköillänne |
| Monikon adessiivi | ätäköillään | Monikon adessiivi | ätäköillänsä |
| Ablatiivi | ätäkältä | Ablatiivi | ätäkältäni |
| Ablatiivi | ätäkältäsi | Ablatiivi | ätäkältämme |
| Ablatiivi | ätäkältänne | Ablatiivi | ätäkältään |
| Ablatiivi | ätäkältänsä | Monikon ablatiivi | ätäköiltä |
| Monikon ablatiivi | ätäköiltäni | Monikon ablatiivi | ätäköiltäsi |
| Monikon ablatiivi | ätäköiltämme | Monikon ablatiivi | ätäköiltänne |
| Monikon ablatiivi | ätäköiltään | Monikon ablatiivi | ätäköiltänsä |
| Allatiivi | ätäkälle | Allatiivi | ätäkälleni |
| Allatiivi | ätäkällesi | Allatiivi | ätäkällemme |
| Allatiivi | ätäkällenne | Allatiivi | ätäkälleen |
| Allatiivi | ätäkällensä | Monikon allatiivi | ätäköille |
| Monikon allatiivi | ätäköilleni | Monikon allatiivi | ätäköillesi |
| Monikon allatiivi | ätäköillemme | Monikon allatiivi | ätäköillenne |
| Monikon allatiivi | ätäköilleen | Monikon allatiivi | ätäköillensä |
| Essiivi | ätäkkänä | Essiivi | ätäkkänäni |
| Essiivi | ätäkkänäsi | Essiivi | ätäkkänämme |
| Essiivi | ätäkkänänne | Essiivi | ätäkkänään |
| Essiivi | ätäkkänänsä | Monikon essiivi | ätäkköinä |
| Monikon essiivi | ätäkköinäni | Monikon essiivi | ätäkköinäsi |
| Monikon essiivi | ätäkköinämme | Monikon essiivi | ätäkköinänne |
| Monikon essiivi | ätäkköinään | Monikon essiivi | ätäkköinänsä |
| Translatiivi | ätäkäksi | Translatiivi | ätäkäkseni |
| Translatiivi | ätäkäksesi | Translatiivi | ätäkäksemme |
| Translatiivi | ätäkäksenne | Translatiivi | ätäkäkseen |
| Translatiivi | ätäkäksensä | Monikon translatiivi | ätäköiksi |
| Monikon translatiivi | ätäköikseni | Monikon translatiivi | ätäköiksesi |
| Monikon translatiivi | ätäköiksemme | Monikon translatiivi | ätäköiksenne |
| Monikon translatiivi | ätäköikseen | Monikon translatiivi | ätäköiksensä |
| Monikon instruktiivi | ätäköin | Abessiivi | ätäkättä |
| Abessiivi | ätäkättäni | Abessiivi | ätäkättäsi |
| Abessiivi | ätäkättämme | Abessiivi | ätäkättänne |
| Abessiivi | ätäkättään | Abessiivi | ätäkättänsä |
| Monikon abessiivi | ätäköittä | Monikon abessiivi | ätäköittäni |
| Monikon abessiivi | ätäköittäsi | Monikon abessiivi | ätäköittämme |
| Monikon abessiivi | ätäköittänne | Monikon abessiivi | ätäköittään |
| Monikon abessiivi | ätäköittänsä | Monikon komitatiivi | ätäkköine |
| Monikon komitatiivi | ätäkköineni | Monikon komitatiivi | ätäkköinesi |
| Monikon komitatiivi | ätäkköinemme | Monikon komitatiivi | ätäkköinenne |
| Monikon komitatiivi | ätäkköineen | Monikon komitatiivi | ätäkköinensä |
| Komparatiivi | ätäkämpi | Superlatiivi | ätäkin |
| Superlatiivi | ätäköin | Monikon akkusatiivi | ätäkät |
| Monikon akkusatiivi | ätäkkäni | Monikon akkusatiivi | ätäkkäsi |
| Monikon akkusatiivi | ätäkkämme | Monikon akkusatiivi | ätäkkänne |
| Monikon akkusatiivi | ätäkkänsä | Akkusatiivi | ätäkkäni |
| Akkusatiivi | ätäkkäsi | Akkusatiivi | ätäkkämme |
| Akkusatiivi | ätäkkänne | Akkusatiivi | ätäkkänsä |