| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | suomalaislapset | Genetiivi | suomalaislapsen |
| Monikon genetiivi | suomalaislapsien | Monikon genetiivi | suomalaislasten |
| Partitiivi | suomalaislasta | Monikon partitiivi | suomalaislapsia |
| Inessiivi | suomalaislapsessa | Monikon inessiivi | suomalaislapsissa |
| Elatiivi | suomalaislapsesta | Monikon elatiivi | suomalaislapsista |
| Illatiivi | suomalaislapseen | Monikon illatiivi | suomalaislapsiin |
| Adessiivi | suomalaislapsella | Monikon adessiivi | suomalaislapsilla |
| Ablatiivi | suomalaislapselta | Monikon ablatiivi | suomalaislapsilta |
| Allatiivi | suomalaislapselle | Monikon allatiivi | suomalaislapsille |
| Essiivi | suomalaislapsena | Monikon essiivi | suomalaislapsina |
| Translatiivi | suomalaislapseksi | Monikon translatiivi | suomalaislapsiksi |
| Monikon instruktiivi | suomalaislapsin | Abessiivi | suomalaislapsetta |
| Monikon abessiivi | suomalaislapsitta | Monikon akkusatiivi | suomalaislapset |