Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Konteksti
Ääninäyte
Adjektiivit
1.
consisting mainly of pieces played in major key
musiikki
2.
positive
kuvaannollinen
US
3.
happy
kuvaannollinen
US
UK
Esimerkit
Kemin sataman vuosi oli
duurivoittoinen
.
The business of Kemi harbour grew last year.
Taivutusmuodot
Monikko
duurivoittoiset
Monikko
duurivoittoiseni
Monikko
duurivoittoisesi
Monikko
duurivoittoisemme
Monikko
duurivoittoisenne
Monikko
duurivoittoisensa
Genetiivi
duurivoittoisen
Genetiivi
duurivoittoiseni
Genetiivi
duurivoittoisesi
Genetiivi
duurivoittoisemme
Genetiivi
duurivoittoisenne
Genetiivi
duurivoittoisensa
Monikon genetiivi
duurivoittoisten
Monikon genetiivi
duurivoittoisien
Monikon genetiivi
duurivoittoisteni
Monikon genetiivi
duurivoittoisieni
Monikon genetiivi
duurivoittoistesi
Monikon genetiivi
duurivoittoisiesi
Monikon genetiivi
duurivoittoistemme
Monikon genetiivi
duurivoittoisiemme
Monikon genetiivi
duurivoittoistenne
Monikon genetiivi
duurivoittoisienne
Monikon genetiivi
duurivoittoistensa
Monikon genetiivi
duurivoittoisiensa
Partitiivi
duurivoittoista
Partitiivi
duurivoittoistani
Partitiivi
duurivoittoistasi
Partitiivi
duurivoittoistamme
Partitiivi
duurivoittoistanne
Partitiivi
duurivoittoistaan
Partitiivi
duurivoittoistansa
Monikon partitiivi
duurivoittoisia
Monikon partitiivi
duurivoittoisiani
Monikon partitiivi
duurivoittoisiasi
Monikon partitiivi
duurivoittoisiamme
Monikon partitiivi
duurivoittoisianne
Monikon partitiivi
duurivoittoisiaan
Monikon partitiivi
duurivoittoisiansa
Inessiivi
duurivoittoisessa
Inessiivi
duurivoittoisessani
Inessiivi
duurivoittoisessasi
Inessiivi
duurivoittoisessamme
Inessiivi
duurivoittoisessanne
Inessiivi
duurivoittoisessaan
Inessiivi
duurivoittoisessansa
Monikon inessiivi
duurivoittoisissa
Monikon inessiivi
duurivoittoisissani
Monikon inessiivi
duurivoittoisissasi
Monikon inessiivi
duurivoittoisissamme
Monikon inessiivi
duurivoittoisissanne
Monikon inessiivi
duurivoittoisissaan
Monikon inessiivi
duurivoittoisissansa
Elatiivi
duurivoittoisesta
Elatiivi
duurivoittoisestani
Elatiivi
duurivoittoisestasi
Elatiivi
duurivoittoisestamme
Elatiivi
duurivoittoisestanne
Elatiivi
duurivoittoisestaan
Elatiivi
duurivoittoisestansa
Monikon elatiivi
duurivoittoisista
Monikon elatiivi
duurivoittoisistani
Monikon elatiivi
duurivoittoisistasi
Monikon elatiivi
duurivoittoisistamme
Monikon elatiivi
duurivoittoisistanne
Monikon elatiivi
duurivoittoisistaan
Monikon elatiivi
duurivoittoisistansa
Illatiivi
duurivoittoiseen
Illatiivi
duurivoittoiseeni
Illatiivi
duurivoittoiseesi
Illatiivi
duurivoittoiseemme
Illatiivi
duurivoittoiseenne
Illatiivi
duurivoittoiseensa
Monikon illatiivi
duurivoittoisiin
Monikon illatiivi
duurivoittoisiini
Monikon illatiivi
duurivoittoisiisi
Monikon illatiivi
duurivoittoisiimme
Monikon illatiivi
duurivoittoisiinne
Monikon illatiivi
duurivoittoisiinsa
Adessiivi
duurivoittoisella
Adessiivi
duurivoittoisellani
Adessiivi
duurivoittoisellasi
Adessiivi
duurivoittoisellamme
Adessiivi
duurivoittoisellanne
Adessiivi
duurivoittoisellaan
Adessiivi
duurivoittoisellansa
Monikon adessiivi
duurivoittoisilla
Monikon adessiivi
duurivoittoisillani
Monikon adessiivi
duurivoittoisillasi
Monikon adessiivi
duurivoittoisillamme
Monikon adessiivi
duurivoittoisillanne
Monikon adessiivi
duurivoittoisillaan
Monikon adessiivi
duurivoittoisillansa
Ablatiivi
duurivoittoiselta
Ablatiivi
duurivoittoiseltani
Ablatiivi
duurivoittoiseltasi
Ablatiivi
duurivoittoiseltamme
Ablatiivi
duurivoittoiseltanne
Ablatiivi
duurivoittoiseltaan
Ablatiivi
duurivoittoiseltansa
Monikon ablatiivi
duurivoittoisilta
Monikon ablatiivi
duurivoittoisiltani
Monikon ablatiivi
duurivoittoisiltasi
Monikon ablatiivi
duurivoittoisiltamme
Monikon ablatiivi
duurivoittoisiltanne
Monikon ablatiivi
duurivoittoisiltaan
Monikon ablatiivi
duurivoittoisiltansa
Allatiivi
duurivoittoiselle
Allatiivi
duurivoittoiselleni
Allatiivi
duurivoittoisellesi
Allatiivi
duurivoittoisellemme
Allatiivi
duurivoittoisellenne
Allatiivi
duurivoittoiselleen
Allatiivi
duurivoittoisellensa
Monikon allatiivi
duurivoittoisille
Monikon allatiivi
duurivoittoisilleni
Monikon allatiivi
duurivoittoisillesi
Monikon allatiivi
duurivoittoisillemme
Monikon allatiivi
duurivoittoisillenne
Monikon allatiivi
duurivoittoisilleen
Monikon allatiivi
duurivoittoisillensa
Essiivi
duurivoittoisena
Essiivi
duurivoittoisenani
Essiivi
duurivoittoisenasi
Essiivi
duurivoittoisenamme
Essiivi
duurivoittoisenanne
Essiivi
duurivoittoisenaan
Essiivi
duurivoittoisenansa
Monikon essiivi
duurivoittoisina
Monikon essiivi
duurivoittoisinani
Monikon essiivi
duurivoittoisinasi
Monikon essiivi
duurivoittoisinamme
Monikon essiivi
duurivoittoisinanne
Monikon essiivi
duurivoittoisinaan
Monikon essiivi
duurivoittoisinansa
Translatiivi
duurivoittoiseksi
Translatiivi
duurivoittoisekseni
Translatiivi
duurivoittoiseksesi
Translatiivi
duurivoittoiseksemme
Translatiivi
duurivoittoiseksenne
Translatiivi
duurivoittoisekseen
Translatiivi
duurivoittoiseksensa
Monikon translatiivi
duurivoittoisiksi
Monikon translatiivi
duurivoittoisikseni
Monikon translatiivi
duurivoittoisiksesi
Monikon translatiivi
duurivoittoisiksemme
Monikon translatiivi
duurivoittoisiksenne
Monikon translatiivi
duurivoittoisikseen
Monikon translatiivi
duurivoittoisiksensa
Monikon instruktiivi
duurivoittoisin
Abessiivi
duurivoittoisetta
Abessiivi
duurivoittoisettani
Abessiivi
duurivoittoisettasi
Abessiivi
duurivoittoisettamme
Abessiivi
duurivoittoisettanne
Abessiivi
duurivoittoisettaan
Abessiivi
duurivoittoisettansa
Monikon abessiivi
duurivoittoisitta
Monikon abessiivi
duurivoittoisittani
Monikon abessiivi
duurivoittoisittasi
Monikon abessiivi
duurivoittoisittamme
Monikon abessiivi
duurivoittoisittanne
Monikon abessiivi
duurivoittoisittaan
Monikon abessiivi
duurivoittoisittansa
Monikon komitatiivi
duurivoittoisine
Monikon komitatiivi
duurivoittoisineni
Monikon komitatiivi
duurivoittoisinesi
Monikon komitatiivi
duurivoittoisinemme
Monikon komitatiivi
duurivoittoisinenne
Monikon komitatiivi
duurivoittoisineen
Monikon komitatiivi
duurivoittoisinensa
Monikon akkusatiivi
duurivoittoiset
Monikon akkusatiivi
duurivoittoiseni
Monikon akkusatiivi
duurivoittoisesi
Monikon akkusatiivi
duurivoittoisemme
Monikon akkusatiivi
duurivoittoisenne
Monikon akkusatiivi
duurivoittoisensa
Akkusatiivi
duurivoittoiseni
Akkusatiivi
duurivoittoisesi
Akkusatiivi
duurivoittoisemme
Akkusatiivi
duurivoittoisenne
Akkusatiivi
duurivoittoisensa