| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | lakkovaroitukset | Genetiivi | lakkovaroituksen |
| Monikon genetiivi | lakkovaroitusten | Monikon genetiivi | lakkovaroituksien |
| Partitiivi | lakkovaroitusta | Monikon partitiivi | lakkovaroituksia |
| Inessiivi | lakkovaroituksessa | Monikon inessiivi | lakkovaroituksissa |
| Elatiivi | lakkovaroituksesta | Monikon elatiivi | lakkovaroituksista |
| Illatiivi | lakkovaroitukseen | Monikon illatiivi | lakkovaroituksiin |
| Adessiivi | lakkovaroituksella | Monikon adessiivi | lakkovaroituksilla |
| Ablatiivi | lakkovaroitukselta | Monikon ablatiivi | lakkovaroituksilta |
| Allatiivi | lakkovaroitukselle | Monikon allatiivi | lakkovaroituksille |
| Essiivi | lakkovaroituksena | Monikon essiivi | lakkovaroituksina |
| Translatiivi | lakkovaroitukseksi | Monikon translatiivi | lakkovaroituksiksi |
| Monikon instruktiivi | lakkovaroituksin | Abessiivi | lakkovaroituksetta |
| Monikon abessiivi | lakkovaroituksitta | Monikon akkusatiivi | lakkovaroitukset |