| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | -napaiset | Monikko | -napaiseni |
| Monikko | -napaisesi | Monikko | -napaisemme |
| Monikko | -napaisenne | Monikko | -napaisensa |
| Genetiivi | -napaisen | Genetiivi | -napaiseni |
| Genetiivi | -napaisesi | Genetiivi | -napaisemme |
| Genetiivi | -napaisenne | Genetiivi | -napaisensa |
| Monikon genetiivi | -napaisten | Monikon genetiivi | -napaisien |
| Monikon genetiivi | -napaisteni | Monikon genetiivi | -napaisieni |
| Monikon genetiivi | -napaistesi | Monikon genetiivi | -napaisiesi |
| Monikon genetiivi | -napaistemme | Monikon genetiivi | -napaisiemme |
| Monikon genetiivi | -napaistenne | Monikon genetiivi | -napaisienne |
| Monikon genetiivi | -napaistensa | Monikon genetiivi | -napaisiensa |
| Partitiivi | -napaista | Partitiivi | -napaistani |
| Partitiivi | -napaistasi | Partitiivi | -napaistamme |
| Partitiivi | -napaistanne | Partitiivi | -napaistaan |
| Partitiivi | -napaistansa | Monikon partitiivi | -napaisia |
| Monikon partitiivi | -napaisiani | Monikon partitiivi | -napaisiasi |
| Monikon partitiivi | -napaisiamme | Monikon partitiivi | -napaisianne |
| Monikon partitiivi | -napaisiaan | Monikon partitiivi | -napaisiansa |
| Inessiivi | -napaisessa | Inessiivi | -napaisessani |
| Inessiivi | -napaisessasi | Inessiivi | -napaisessamme |
| Inessiivi | -napaisessanne | Inessiivi | -napaisessaan |
| Inessiivi | -napaisessansa | Monikon inessiivi | -napaisissa |
| Monikon inessiivi | -napaisissani | Monikon inessiivi | -napaisissasi |
| Monikon inessiivi | -napaisissamme | Monikon inessiivi | -napaisissanne |
| Monikon inessiivi | -napaisissaan | Monikon inessiivi | -napaisissansa |
| Elatiivi | -napaisesta | Elatiivi | -napaisestani |
| Elatiivi | -napaisestasi | Elatiivi | -napaisestamme |
| Elatiivi | -napaisestanne | Elatiivi | -napaisestaan |
| Elatiivi | -napaisestansa | Monikon elatiivi | -napaisista |
| Monikon elatiivi | -napaisistani | Monikon elatiivi | -napaisistasi |
| Monikon elatiivi | -napaisistamme | Monikon elatiivi | -napaisistanne |
| Monikon elatiivi | -napaisistaan | Monikon elatiivi | -napaisistansa |
| Illatiivi | -napaiseen | Illatiivi | -napaiseeni |
| Illatiivi | -napaiseesi | Illatiivi | -napaiseemme |
| Illatiivi | -napaiseenne | Illatiivi | -napaiseensa |
| Monikon illatiivi | -napaisiin | Monikon illatiivi | -napaisiini |
| Monikon illatiivi | -napaisiisi | Monikon illatiivi | -napaisiimme |
| Monikon illatiivi | -napaisiinne | Monikon illatiivi | -napaisiinsa |
| Adessiivi | -napaisella | Adessiivi | -napaisellani |
| Adessiivi | -napaisellasi | Adessiivi | -napaisellamme |
| Adessiivi | -napaisellanne | Adessiivi | -napaisellaan |
| Adessiivi | -napaisellansa | Monikon adessiivi | -napaisilla |
| Monikon adessiivi | -napaisillani | Monikon adessiivi | -napaisillasi |
| Monikon adessiivi | -napaisillamme | Monikon adessiivi | -napaisillanne |
| Monikon adessiivi | -napaisillaan | Monikon adessiivi | -napaisillansa |
| Ablatiivi | -napaiselta | Ablatiivi | -napaiseltani |
| Ablatiivi | -napaiseltasi | Ablatiivi | -napaiseltamme |
| Ablatiivi | -napaiseltanne | Ablatiivi | -napaiseltaan |
| Ablatiivi | -napaiseltansa | Monikon ablatiivi | -napaisilta |
| Monikon ablatiivi | -napaisiltani | Monikon ablatiivi | -napaisiltasi |
| Monikon ablatiivi | -napaisiltamme | Monikon ablatiivi | -napaisiltanne |
| Monikon ablatiivi | -napaisiltaan | Monikon ablatiivi | -napaisiltansa |
| Allatiivi | -napaiselle | Allatiivi | -napaiselleni |
| Allatiivi | -napaisellesi | Allatiivi | -napaisellemme |
| Allatiivi | -napaisellenne | Allatiivi | -napaiselleen |
| Allatiivi | -napaisellensa | Monikon allatiivi | -napaisille |
| Monikon allatiivi | -napaisilleni | Monikon allatiivi | -napaisillesi |
| Monikon allatiivi | -napaisillemme | Monikon allatiivi | -napaisillenne |
| Monikon allatiivi | -napaisilleen | Monikon allatiivi | -napaisillensa |
| Essiivi | -napaisena | Essiivi | -napaisenani |
| Essiivi | -napaisenasi | Essiivi | -napaisenamme |
| Essiivi | -napaisenanne | Essiivi | -napaisenaan |
| Essiivi | -napaisenansa | Monikon essiivi | -napaisina |
| Monikon essiivi | -napaisinani | Monikon essiivi | -napaisinasi |
| Monikon essiivi | -napaisinamme | Monikon essiivi | -napaisinanne |
| Monikon essiivi | -napaisinaan | Monikon essiivi | -napaisinansa |
| Translatiivi | -napaiseksi | Translatiivi | -napaisekseni |
| Translatiivi | -napaiseksesi | Translatiivi | -napaiseksemme |
| Translatiivi | -napaiseksenne | Translatiivi | -napaisekseen |
| Translatiivi | -napaiseksensa | Monikon translatiivi | -napaisiksi |
| Monikon translatiivi | -napaisikseni | Monikon translatiivi | -napaisiksesi |
| Monikon translatiivi | -napaisiksemme | Monikon translatiivi | -napaisiksenne |
| Monikon translatiivi | -napaisikseen | Monikon translatiivi | -napaisiksensa |
| Monikon instruktiivi | -napaisin | Abessiivi | -napaisetta |
| Abessiivi | -napaisettani | Abessiivi | -napaisettasi |
| Abessiivi | -napaisettamme | Abessiivi | -napaisettanne |
| Abessiivi | -napaisettaan | Abessiivi | -napaisettansa |
| Monikon abessiivi | -napaisitta | Monikon abessiivi | -napaisittani |
| Monikon abessiivi | -napaisittasi | Monikon abessiivi | -napaisittamme |
| Monikon abessiivi | -napaisittanne | Monikon abessiivi | -napaisittaan |
| Monikon abessiivi | -napaisittansa | Monikon komitatiivi | -napaisine |
| Monikon komitatiivi | -napaisineni | Monikon komitatiivi | -napaisinesi |
| Monikon komitatiivi | -napaisinemme | Monikon komitatiivi | -napaisinenne |
| Monikon komitatiivi | -napaisineen | Monikon komitatiivi | -napaisinensa |
| Monikon akkusatiivi | -napaiset | Monikon akkusatiivi | -napaiseni |
| Monikon akkusatiivi | -napaisesi | Monikon akkusatiivi | -napaisemme |
| Monikon akkusatiivi | -napaisenne | Monikon akkusatiivi | -napaisensa |
| Akkusatiivi | -napaiseni | Akkusatiivi | -napaisesi |
| Akkusatiivi | -napaisemme | Akkusatiivi | -napaisenne |
| Akkusatiivi | -napaisensa |