Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, senkaltainen (epätavallisessa tai kielteisessä mielessä)

Esimerkit

  • Moinen käytös tulkittaisiin täällä loukkaukseksi.
    • Such behaviour would here be considered an affront.
  • Moinen käytös tulkittaisiin täällä jo epäkohteliaaksi.

Taivutusmuodot

MonikkomoisetMonikkomoiseni
MonikkomoisesiMonikkomoisemme
MonikkomoisenneMonikkomoisensa
GenetiivimoisenGenetiivimoiseni
GenetiivimoisesiGenetiivimoisemme
GenetiivimoisenneGenetiivimoisensa
Monikon genetiivimoisienMonikon genetiivimoisten
Monikon genetiivimoisteniMonikon genetiivimoisieni
Monikon genetiivimoistesiMonikon genetiivimoisiesi
Monikon genetiivimoistemmeMonikon genetiivimoisiemme
Monikon genetiivimoistenneMonikon genetiivimoisienne
Monikon genetiivimoistensaMonikon genetiivimoisiensa
PartitiivimoistaPartitiivimoistani
PartitiivimoistasiPartitiivimoistamme
PartitiivimoistannePartitiivimoistaan
PartitiivimoistansaMonikon partitiivimoisia
Monikon partitiivimoisianiMonikon partitiivimoisiasi
Monikon partitiivimoisiammeMonikon partitiivimoisianne
Monikon partitiivimoisiaanMonikon partitiivimoisiansa
InessiivimoisessaInessiivimoisessani
InessiivimoisessasiInessiivimoisessamme
InessiivimoisessanneInessiivimoisessaan
InessiivimoisessansaMonikon inessiivimoisissa
Monikon inessiivimoisissaniMonikon inessiivimoisissasi
Monikon inessiivimoisissammeMonikon inessiivimoisissanne
Monikon inessiivimoisissaanMonikon inessiivimoisissansa
ElatiivimoisestaElatiivimoisestani
ElatiivimoisestasiElatiivimoisestamme
ElatiivimoisestanneElatiivimoisestaan
ElatiivimoisestansaMonikon elatiivimoisista
Monikon elatiivimoisistaniMonikon elatiivimoisistasi
Monikon elatiivimoisistammeMonikon elatiivimoisistanne
Monikon elatiivimoisistaanMonikon elatiivimoisistansa
IllatiivimoiseenIllatiivimoiseeni
IllatiivimoiseesiIllatiivimoiseemme
IllatiivimoiseenneIllatiivimoiseensa
Monikon illatiivimoisiinMonikon illatiivimoisiini
Monikon illatiivimoisiisiMonikon illatiivimoisiimme
Monikon illatiivimoisiinneMonikon illatiivimoisiinsa
AdessiivimoisellaAdessiivimoisellani
AdessiivimoisellasiAdessiivimoisellamme
AdessiivimoisellanneAdessiivimoisellaan
AdessiivimoisellansaMonikon adessiivimoisilla
Monikon adessiivimoisillaniMonikon adessiivimoisillasi
Monikon adessiivimoisillammeMonikon adessiivimoisillanne
Monikon adessiivimoisillaanMonikon adessiivimoisillansa
AblatiivimoiseltaAblatiivimoiseltani
AblatiivimoiseltasiAblatiivimoiseltamme
AblatiivimoiseltanneAblatiivimoiseltaan
AblatiivimoiseltansaMonikon ablatiivimoisilta
Monikon ablatiivimoisiltaniMonikon ablatiivimoisiltasi
Monikon ablatiivimoisiltammeMonikon ablatiivimoisiltanne
Monikon ablatiivimoisiltaanMonikon ablatiivimoisiltansa
AllatiivimoiselleAllatiivimoiselleni
AllatiivimoisellesiAllatiivimoisellemme
AllatiivimoisellenneAllatiivimoiselleen
AllatiivimoisellensaMonikon allatiivimoisille
Monikon allatiivimoisilleniMonikon allatiivimoisillesi
Monikon allatiivimoisillemmeMonikon allatiivimoisillenne
Monikon allatiivimoisilleenMonikon allatiivimoisillensa
EssiivimoisenaEssiivimoisenani
EssiivimoisenasiEssiivimoisenamme
EssiivimoisenanneEssiivimoisenaan
EssiivimoisenansaMonikon essiivimoisina
Monikon essiivimoisinaniMonikon essiivimoisinasi
Monikon essiivimoisinammeMonikon essiivimoisinanne
Monikon essiivimoisinaanMonikon essiivimoisinansa
TranslatiivimoiseksiTranslatiivimoisekseni
TranslatiivimoiseksesiTranslatiivimoiseksemme
TranslatiivimoiseksenneTranslatiivimoisekseen
TranslatiivimoiseksensaMonikon translatiivimoisiksi
Monikon translatiivimoisikseniMonikon translatiivimoisiksesi
Monikon translatiivimoisiksemmeMonikon translatiivimoisiksenne
Monikon translatiivimoisikseenMonikon translatiivimoisiksensa
Monikon instruktiivimoisinAbessiivimoisetta
AbessiivimoisettaniAbessiivimoisettasi
AbessiivimoisettammeAbessiivimoisettanne
AbessiivimoisettaanAbessiivimoisettansa
Monikon abessiivimoisittaMonikon abessiivimoisittani
Monikon abessiivimoisittasiMonikon abessiivimoisittamme
Monikon abessiivimoisittanneMonikon abessiivimoisittaan
Monikon abessiivimoisittansaMonikon komitatiivimoisine
Monikon komitatiivimoisineniMonikon komitatiivimoisinesi
Monikon komitatiivimoisinemmeMonikon komitatiivimoisinenne
Monikon komitatiivimoisineenMonikon komitatiivimoisinensa
Monikon akkusatiivimoisetMonikon akkusatiivimoiseni
Monikon akkusatiivimoisesiMonikon akkusatiivimoisemme
Monikon akkusatiivimoisenneMonikon akkusatiivimoisensa
AkkusatiivimoiseniAkkusatiivimoisesi
AkkusatiivimoisemmeAkkusatiivimoisenne
Akkusatiivimoisensa

Luokat