| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | puhekieli | |
| Monikko | jumit | Genetiivi | jumin |
| Monikon genetiivi | jumien | Partitiivi | jumia |
| Monikon partitiivi | jumeja | Inessiivi | jumissa |
| Monikon inessiivi | jumeissa | Elatiivi | jumista |
| Monikon elatiivi | jumeista | Illatiivi | jumiin |
| Monikon illatiivi | jumeihin | Adessiivi | jumilla |
| Monikon adessiivi | jumeilla | Ablatiivi | jumilta |
| Monikon ablatiivi | jumeilta | Allatiivi | jumille |
| Monikon allatiivi | jumeille | Essiivi | jumina |
| Monikon essiivi | jumeina | Translatiivi | jumiksi |
| Monikon translatiivi | jumeiksi | Monikon instruktiivi | jumein |
| Abessiivi | jumitta | Monikon abessiivi | jumeitta |
| Monikon akkusatiivi | jumit |