| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | maaherrattaret | Genetiivi | maaherrattaren |
| Monikon genetiivi | maaherrattarien | Monikon genetiivi | maaherratarten |
| Partitiivi | maaherratarta | Monikon partitiivi | maaherrattaria |
| Inessiivi | maaherrattaressa | Monikon inessiivi | maaherrattarissa |
| Elatiivi | maaherrattaresta | Monikon elatiivi | maaherrattarista |
| Illatiivi | maaherrattareen | Monikon illatiivi | maaherrattariin |
| Adessiivi | maaherrattarella | Monikon adessiivi | maaherrattarilla |
| Ablatiivi | maaherrattarelta | Monikon ablatiivi | maaherrattarilta |
| Allatiivi | maaherrattarelle | Monikon allatiivi | maaherrattarille |
| Essiivi | maaherrattarena | Monikon essiivi | maaherrattarina |
| Translatiivi | maaherrattareksi | Monikon translatiivi | maaherrattariksi |
| Monikon instruktiivi | maaherrattarin | Abessiivi | maaherrattaretta |
| Monikon abessiivi | maaherrattaritta | Monikon akkusatiivi | maaherrattaret |