| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | kuvot | Genetiivi | kuvon |
| Monikon genetiivi | kupojen | Partitiivi | kupoa |
| Monikon partitiivi | kupoja | Inessiivi | kuvossa |
| Monikon inessiivi | kuvoissa | Elatiivi | kuvosta |
| Monikon elatiivi | kuvoista | Illatiivi | kupoon |
| Monikon illatiivi | kupoihin | Adessiivi | kuvolla |
| Monikon adessiivi | kuvoilla | Ablatiivi | kuvolta |
| Monikon ablatiivi | kuvoilta | Allatiivi | kuvolle |
| Monikon allatiivi | kuvoille | Essiivi | kupona |
| Monikon essiivi | kupoina | Translatiivi | kuvoksi |
| Monikon translatiivi | kuvoiksi | Monikon instruktiivi | kuvoin |
| Abessiivi | kuvotta | Monikon abessiivi | kuvoitta |
| Monikon akkusatiivi | kuvot |