| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | hihkaisen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | hihkaiset |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | hihkaisee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | hihkaisemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | hihkaisette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | hihkaisevat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | hihkaisin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | hihkaisit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | hihkaisi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | hihkaisimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | hihkaisitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | hihkaisivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | hihkaisisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | hihkaisisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | hihkaisisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | hihkaisisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | hihkaisisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | hihkaisisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | hihkaise | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | hihkaiskoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | hihkaiskaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | hihkaiskaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | hihkaiskoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | hihkaissen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | hihkaisset | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | hihkaissee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | hihkaissemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | hihkaissette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | hihkaissevat | | |